Seniorzy „Dla Niepodległej”

100 -lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę to okazja  do różnorakiego okazywania szacunku i miłości do własnej Ojczyzny. Seniorki z Klubu Seniora w Skowierzynie dnia 10 i 11 listopada 2018 r. pięknie śpiewały pieśni patriotyczne na zorganizowanych z tej okazji wieczornicach w Skowierzynie i Motyczu Szlachecki.

Natomiast dnia 13 listopada seniorki z Klubu Seniora w Skowierzynie i Zaleszanach postanowiły tę doniosłą rocznicę uczcić, poznając historię i piękno naszej Ojczyzny. Wybrały się na wycieczkę do Łańcuta i Markowej, pięknych miejscowości naszego Pokarpacia. W Łańcucie dawnej posiadłości Potockich podziwiały wspaniałe pałacowe wnętrza, powozy, storczykarnię. Obejrzały wystawę poświęconą 100. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę prof. Janusza Ciska. Kolejnym etapem wycieczki była oddalona o 11 km od Łańcuta  wieś Markowa. Piękna wieś z bogatą tradycją przedwojenną, posiadającą prywatny skansen – Markowa Zagroda, a obecnie znaną nie tylko w Polsce za sprawą Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny Światowej im. Rodziny Ulmów. Tam w ciszy, zadumie i modlitwie seniorki wraz z Prezesem Fundacji Fundusz Lokalny SMK P. Stanisławem Baską oddały hołd pomordowanym Polakom, którzy zginęli ratując Żydów w imię przykazania miłości bliźniego.

opr. Elżbieta Myszka