Działaj Lokalnie było w Puławach Górnych

Który to już raz? Ile to już osób? Wspólny wyjazd z realizatorami inicjatyw Działaj Lokalnie X 2018 za nami. W dniach 26-28 października mieliśmy przyjemność gościć w Beskidzie Niskim, a dokładniej w Puławach Górnych.

18 osobowa grupa z powiatu tarnobrzeskiego oraz stalowowolskiego przybyła na umówioną godzinę w piątek, wieczorową porą do Pensjonatu Salamandra prowadzonego przez państwa Brózdów. Ulokowaliśmy się w pokojach, a następnie przy wspólnie przygotowanej kolacji rozmawialiśmy o realizowanych projektach, wyzwaniach i pomysłach na przyszłość. W tle rozmowy – 100 lat Niepodległej, bowiem temat nie tylko godny upamiętnienia ale w tym roku wiele z inicjatyw DL nawiązuje do tej wyjątkowej rocznicy. Dla niektórych rozmowy mogły trwać do rana, ale rozsądek podpowiadał, że trochę regeneracji i snu potrzeba, aby na drugi dzień mieć siłę do debatowania!

Drugi dzień obudził nas pięknym słońcem, które odbijało się w kolorach jesieni. Następną niespodzianką było pyszne śniadanie. I nadszedł czas na Debaty Oksfordzkie do których wprowadził nas Sebastian Nabrzeski. Po sporej dawce teorii czas na praktykę. Grupa sprawnie przekształciła się w: propozycję i opozycję, marszałka, sędziego oraz publiczność. A teza poddana debacie brzmiała następująco: „Wiek emerytalny powinien być osiągalny po 40 latach pracy”..

W debacie uczestniczyło 3 osoby po stronie propozycji i 3 osoby po stronie opozycji. Każdy z uczestników przedstawił swoje zdanie i argumenty. Nad czasem wypowiedzi czuwał sędzia,  a nad całością debat marszałek. Publiczność po wysłuchaniu obu stron zadecydowała w tajnym głosowaniu kto wygrał. Werdykt ogłosił marszałek. Ilością głosów 6 do 4 wygrała drużyna opozycji. Dodatkowo publiczność również za pomocą głosowania wybrała najlepszego mówcę debat. A została nim pani Elżbieta Głaz z Stowarzyszenia Eko Jadachy.

Nastała pora obiadu, krótki spacer i chwila przerwy przed spotkaniem z panią Janiną Brózda i panem Danielem Brózda właścicielami Pensjonatu Salamander oraz przedstawicielami stowarzyszenia Beskidzkie Towarzystwo Turystyczne „Przełom Wisłoka”.

Pan Daniel Brózda historię o miejscu w którym byliśmy czyli Puławy Górne – Ośrodek Sportów Zimowych KiczeraSki rozpoczął wspomnieniami z młodości, jak wraz z swoimi rodzicami osiedlił się w Beskidzie Niskim, a następie jak pokochał to miejsce i został tu do dziś. Dziękujemy za podzielenie się wspomnieniami. Mogliśmy również usłyszeć o powstawaniu ośrodka KiczeraSki, planach na przyszłość. Drugi dzień dobiegł końca.

Trzeciego dnia po śniadaniu i udaliśmy się do Rudawki miejsca w którym odpoczywał i wędrował wówczas ksiądz Karol Wojtyła. Następnie Msza Święta w miejscowości Pastwiska oraz odwiedzenie niedawno otwartego Regionalnego Centrum Pamięci Kardynała Karola Wojtyły w Pastwiskach. Piękne miejsce, pełne wspomnień. Zdjęcia pokazujące życie Jana Pawła II, jego przyjaciół i najbliższych osób.

Zmęczeni, ale w dobrych nastrojach i po szybkiej debacie przegłosowaliśmy jeszcze jedno miejsce do odwiedzenia. Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce. Pomysł trafiony, muzeum warte odwiedzenia. Wybuchowo pożegnaliśmy się z terenami Beskidu Niskiego za przyczyną Ignacego Łukasiewicza.

Dziękujemy państwu Brózdom za gościnę i podzielenie się wspomnieniami, Sebastianowi Nabrzeskiemu za wprowadzenie do Debat Oksfordzkich, kierowcom za chęć podjęcia się przetransportowania naszej grupy Działaj Lokalnie X 2018.

Zdjęcia autorstwa Rafała Durdy.