„Daleko, Blisko – RAZEM” – czas na dalszą współpracę – Działaj Lokalnie VIII, 2014

opublikowano w: Aktualności | 0

Relacja z projektu „Daleko, blisko – RAZEM”. Projekt realizowany w ramach Programu Działaj Lokalnie VIII realizowanego przez nieformalną „Grupę Wisła”.

Wspólny tydzień spędzony z młodzieżą ukraińską dobiegł końca. W terminie od 9 do 17 września 2014 mieliśmy możliwość gościć 13 osobową Polonię z Ukrainy z miejscowości Czortków, liderem grupy ukraińskiej jest Pani Nataliya Ivatsiv, natomiast liderem projektu po stronie polskiej jest Pan Dariusz Bukowski. Młodzież ukraińska miała możliwość przyjrzeć się pracy Fundacji, grup wolontarystycznych działających przy Fundacji, nastąpiła wymiana dobrych doświadczeń, aby wspólnie wypracować plan działania na przyszły rok.

Tydzień w Polsce rozpoczął się od zapoznania się z historią miasta Sandomierz oraz okolicznych miejscowości. Wspólnie z przewodnikiem grupa poznała Królewskie Miasto, a następnie na rowerach zwiedzili zakątki małych, urokliwych wiosek. Uczestnicy cały czas ćwiczyli swoje możliwości w posługiwaniu się językiem polskim, a szczególnym dniem okazał się wtorek, gdzie w Gimnazjum w Gorzycach odbyła się lekcja o kulturze słowa.

Młodzieżpoznałapracę Fundacji oraz wolontariuszy; poprzez spotkanie z członkami Klubu Wolontariusza – Łukaszem Bałą, Magdaleną Kołeczek oraz Wiktorem Stypą. Odbyła się dyskusja na temat funkcjonowania Klubu oraz możliwości, jakie wynikają z zawiązania takiej grupy.

We współpracy z laureatami Festiwalu Miasto Młodych Artystów: Katarzyną Góras oraz Patrycją Szubstarską, zostały przeprowadzone warsztaty muzyczne. Wspólnie śpiewaliśmy pieśni polskie jak i ukraińskie, poznaliśmy tajniki ćwiczeń oddechowych, a na koniec Katarzyna Góras zaprezentowała swoje konkursowe utwory. Z pomocą laureatów Festiwalu – sceny teatralnej – grupa Metafora w składzie: Magdalena Kołeczek, Wiktor Stypa, Marcel Majewski, Dominika Szewc zostały przeprowadzone warsztaty teatralne. Uczestnicy zmierzyli się ze stresem, jaki towarzyszy przy wystąpieniach publicznych jak i również mieli okazję wcielić się w różne postacie.

Malowanie palcami, czemu nie. Gminny Ośrodek Kultury w Koprzywnicy użyczył miejsca i materiałów, a młodzież za pomocą swojej wyobraźni i pod okiem artysty mogła namalować koprzywnicki pejzaż. Po zajęciach malarskich zostaliśmy zaproszeni do poznania historii o Klasztorze Cystersów. Klasztor urzekł uczestników swoim wyglądem i historią, a za sprawą rymów i historii zapisanej w formie Quizu wokół Klasztoru poszukiwaliśmy skarbu – którym okazała się pieczęć Koprzywnicy.

Zaplanowane spotkania z młodymi artystami, liderami grup wolontarystycznych, poznanie regionu, oraz zwyczajów i historii okolicy sprzyjało wspólnemu poznaniu się, i lepszemu określeniu kierunku współpracy. Młodzież podczas warsztatów przeprowadzonych w formie burzy mózgów przedstawiła pomysły na dalszą współpracę pomiędzy Fundacją z Stowarzyszeniem z Ukrainy. Poznaliśmy wspólne oczekiwania i potrzeby, jakie występują wśród społeczności środowiska lokalnego.

Podziel się informacją za pomocą: