Rusza Zaleszański Uniwersytet Ludowy – Resztówka w Kotowej Woli

9 maja 2023 roku odbyło się symboliczne podpisanie umowy na realizację Zaleszańskiego Uniwersytetu Ludowego w dworku Resztówka w Kotowej Woli 5 – gdzie będzie realizowane większość działań ZULu. Jest to druga edycja gdzie Fundacja Fundusz Lokalny SMK jest realizatorem działania w ramach Rządowego Programu Wspierania Rozwoju Uniwersytetów Ludowych – Konkurs RPWRUL Edycja 2023 – Priorytety 1-4.

Fundacja SMK kontynuuje działania z pierwszej edycji oraz dostarczy nowe bloki tematyczne uwzględniając potrzeby edukacyjne. Przed nami nowe formy kształcenia i animacji:  e-lerning, filmy edukacyjne, plany rozwojowe, wyjazdy studyjne czy doradztwo.

Podczas spotkań czekają na nas wspólnie prowadzone dyskusje, uczenie się od praktyków, bazowanie na doświadczeniach innych uczestników szkoleń. Uważamy, że to dobry start w większą i świadomą aktywność, ukierunkowaną na cele wspólnoty bazującej na tożsamości regionu.

Działania ZUL – Resztówka są odpowiedzią na:

– potrzeby środowisk skupionych wokół Fundacji np. szkolenia dla organizacji kobiecych oraz szkolenia związane z tradycyjnymi zawodami;

– wdrożenie nowych narzędzi edukacji i animacji (filmy edukacyjne, szkolenia on-line) – poprzez te narzędzia chcemy dotrzeć do naszych interesariuszy znajdujących się w odległych częściach Polski) ale też możliwość skorzystania ze wsparcia trenera – coach we wdrażaniu uzyskanej wiedzy szkoleniowej;

– konieczność wdrożenia szkoleń typu „wyjazdy studyjne” zarówno dla lokalnych liderów (wzmocnienie motywacji do działań), ale też poprzez utworzenie 12 miejsc noclegowych pozwoli na pobyt liderów z innych części Polski aby oferować szkolenia „na miejscu”.

– umożliwienie uczestnictwa w działalności edukacyjnej dla wszystkich partnerów Fundacji (obszar z całej Polski) poprzez nabycie umiejętności szkoleń online.

Tematyka jaka będzie m.in. poruszana na spotkaniach w Zaleszańskim Uniwersytecie Ludowym to cztery bloki tematyczne, a w nich konkretne tematy szkoleniowe:

1. Aktywne kobiety i Pro-eko (tematy m.in. to: wizerunek w sieci i branding; kurs carvingu I stopnia; kwiatowe szaleństwo; haft; lukrowanie i dekorowanie słodkości; art recykling; zero waste a gotowanie; zioła i kwiaty w codziennej diecie);
  2. Szkutnictwo i tradycje (tematy m.in. to: oprzyrządowanie łodzi drewnianej; produkcja dziegciu; konserwacja drewna metodami naturalnymi);
  3. Medycyna stylu życia (tematy m.in. to: medycyna kulinarna – zdrowe odżywianie w praktyce; recepta na aktywność fizyczną; sen – zapomniany filar zdrowia; techniki regulacji stresu);
  4. Rozwój poprzez kompetencje społeczne (tematy m.in. to: efektywne i asertywne komunikowanie się; radzenie sobie ze stresem w pracy i życiu osobistym; motywacja – jak osiągnąć wyznaczone cele w pracy i w życiu osobistym).

Zapraszamy do obserwowania nas na Facebooku oraz tutaj na stronie internetowej aby być na bieżąco z ogłaszanymi szkoleniami, spotkaniami czy konferencjami stacjonarnymi czy on-line. Przed nami ciekawe spotkania, dyskusje i możliwość poszerzenia lub nabycia nowych umiejętności i wiedzy oraz poznania nowych ludzi.