Program „Równać Szanse” łamie stereotypy. Stereotypy edukacyjne gdyż uczy kompetencji społecznych nie zatrudniając pedagogów, psychologów, trenerów, etc, którzy znają się „najlepiej” na nauczaniu kompetencji społecznych. Tak całkiem serio – jednym z obszarów poruszanym na spotkaniach informacyjnych jest problem tematów projektów Programu „Równać Szanse” oraz jak rozwijać umiejętności społeczne młodzieży nie prowadząc zajęć edukacyjno – szkoleniowych.
W Programie „RS” nie liczy się temat/pomysł na projekt, a sposób jego realizacji! To realizacja projektu przez młodzież pozwala ją upodmiotowić ale też daje okazję aby grupa realizacyjna nabyła podstawowe umiejętności społeczne takie jak np. praca w grupie czy komunikacja.
Metoda jest tym „złotym środkiem” bowiem „działam a poprzez to uczę się i poznaję siebie (i swoją grupę, środowisko, etc), poprawiam swoje umiejętności (rozwijam, uzyskuję), a w oparciu o zdobyte doświadczenia wyznaczam kolejne, trudniejsze cele (zadania) do realizacji. Myślę: o sobie, grupie, wspólnocie ale też dostrzegam jak zdobyte doświadczenia mogą pomóc mi w przyszłości – projekt jest inwestycją….”
Temat jest o tyle ważny aby integrował grupę. Na ringu, na scenie, na przystanku – projekt „Równać Szanse” ma być przestrzenią, która jest wymyślana i zagospodarowywana przez grupę realizacyjną.
Zapraszamy do zapoznania się z dotychczasowymi projektami RS. Baza projektów: http://fundacjasmk.pl/mlodzi-gniewni/rownac-szanse/projekty/
Zdjęcia poniżej to:
- ARTPRZYSTANKI w Gierałtowicach – młodzież i partnerzy inicjatywy finansowanej w ramach RKG RS 2016.
- Musical Mamma Mia w wykonaniu członków grupy SKM – Strefy Kultury Młodzieżowej na Podkarpackiej Konferencji „Równać Szanse” , realizator projektu RKG RS 2016,
- Puchar Karpat Boksu Młodzieżowego, współorganizowane przez Stowarzyszenie „Poręba” z Nowej Dęby, realizator projektu RKG RS 2016 pt. „Artystyczne dusze”.