Dwór Kotowa Wola – aktualności z pola budowy

opublikowano w: Aktualności | 0

Za nami już 4 miesiące 2021 r. Chociaż w tym czasie nie wszystkie nasze śmiałe deklaracje i zapowiedzi się spełniły  to prace przy zabytkowym Dworze Kotowa Wola trwają dość intensywnie.

Co się udało w tym czasie wykonać:

W dniu 21 stycznia zakład elektryczny zainstalował naszą skrzynkę elektryczną. W tym samym czasie, w półmrokach piwnic dzielna, 3. osobowa ekipa ze Skowierzyna uporządkowała piwnice i wywiozła zbędne ok. 40 kubików ziemi i gruzu. Dzięki małej dotacji z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności  zaczynamy budować wstępną koncepcje odbudowy parku podworskiego. Budujemy partnerstwo wokół Dworu pod hasłem „Świat się kręci wokół Dworu Kotowa Wola”. Projekt aranżacji otoczenia przygotowany przez firmę Iwona Pastucha Projektowanie Wnętrz z Niska wszystkich urzekł i tylko czekać jak na terenie Kotowej Woli zamieścimy wizualizację Dworu. Trwają równolegle prace naszego inspektora nad projektem zamiennym. Dwa dni żmudnych ale dokładnych pomiarów każdego zakamarka dworu pozwala np. na jeszcze ciekawsze ale też nie ingerującego w konstrukcję zaplanowania łazienek w piwnicach czy klatki schodowej pomiędzy piętrami. 15 marca na teren budowy wraca nasz mistrz – murarz i wraz z pomocnikiem wzmacniają niemal cały pas fundamentów na ścianie północnej, wyrównują poziom piwnic odzyskanym gruzem ceglastym z piaskiem, by na to warstwę, ubitą zagęszczarką, położyć 1. warstwę „chudego” betonu. Tym samym piwnice nabierają kształtów i dają wyobrażenie o przyszłym zagospodarowaniu. Po uporządkowaniu piwnic ekipa murarska zabiera się za parter, w którym dokańczamy porządkowanie przejść komunikacyjnych, wylewamy belki pod ścianki w łazienkach, wzmacniamy ściany wokół drzwi wejściowych. Udaje się otrzymać dotację od stalowowolskiego nadleśnictwa (2500 PLN), co pozwala zakupić dębową papierówkę za ponad 5 tys. PLN, która wędruje (jako zamiana) do producenta parkietu. Jeśli potwierdzą się zobowiązania uczestniczących w tym wydarzeniu osób zawiezione 15 kubików drewna pozwoli uzyskać 150 m2 pięknego, dębowego parkietu. Nasi ambasadorowie nadal działają. Nasz nowodębski ambasador p. Wiesław Ordon wynegocjował w Ceramice Podkarpackiej (zakład w Chmielowie gmina Nowa Dęba) duży rabat na cegłę na ścianki działowe w łazienkach, która zostaje przywieziona, tuż przed weekendem majowym, przez wspierającego nas wkładem rzeczowym firmę pana Andrzeja Ideca (PUH TRANS-MET ze Zbydniowa). Mamy też potwierdzenie p. Daniela Ideca, właściciela firmy z Kotowej Woli o dalszej pomocy dla Dworu poprzez użyczenie koparki na prace ziemne jakie planujemy na maj i czerwiec. Chodzi o wykopanie miejsc pod przyszłe schody od strony wschodniej, zachodniej i północnej oraz o „flancowanie” terenu wokół budynku. Zaleszański ambasador p. Paweł Gardy już planuje organizację wsparcia przy wykonaniu poprawnej kanalizacji (od budynku do kanalizacji gminnej), która musi być poprawiona ze względu na niewłaściwe poziomy odpływów względem naszych projektowanych zmian w usytuowaniu łazienek.  Lokalny zakład gazowniczy, po otrzymaniu zapłaty za 1. fakturę zapewne projektuje przyłącz gazowy, który pozwoli nam wykonać również w maju instalację gazową zewnętrzną.

Te 4 miesiące to dla nas okres wyczekiwania na podpisanie umowy na Uniwersytet Ludowy w Kotowej Woli. Tym wydarzeniem promowaliśmy się na przełomie roku. Niestety, nadal nie możemy  rozpocząć intensywnych prac remontowych gdyż nie dysponujemy ani umową ani tym bardziej środkami na koncie. Inne złożone wnioski o dofinansowanie albo są na etapie oceny lub niestety nie uzyskały wsparcia finansowego.

Dlatego nasz apel i prośba o każdą cegłę czy złotówkę nadal aktualny. Wyżej wymienione prace, których wartość wynosi ponad 40 tys. PLN została zrealizowana dzięki pomocy naszych i Dworu Przyjaciół.

Uzyskane środki na remont Dworu

Od 1 stycznia do 30 kwietnia na konto Fundacji wpłynęło 10 500 PLN złotych jako darowizny na Odbudowę Dworu Kotowa Wola. Wśród wpłacających są (kolejność alfabetyczna):  Beata Kaczmarzyk, Andrzej Karaś, Marian Karaś, Wiesław Ordon, Edward Paterek, Dominika Stefaniak, Mirosław Tłomak, Damian Zakrzewski, Towarzystwo Włościańskie „Ługi” z Tarnowskiej Woli.

Dziękujemy serdecznie.

To Państwa wkład pracy, rzeczowy i finansowy pozwolił na wykonanie wyżej wymienionych prac.

opracował:

Stanisław Baska

prezes Zarządu Fundacji

Podziel się informacją za pomocą: