W bieżącym roku na obszarze Gminy Zaleszany przyznane zostały 4 dotacje w ramach Programu „Działaj Lokalnie”, którego operatorem jest Fundacja Fundusz Lokalny SMK.
Jedną z nich jest Inicjatywa Działaj Lokalnie „Agatówka na Nadsańskiej Ścieżce”, która realizuje projekt „Nadsańskimi, zielonymi ścieżkami przez historię do współczesności”. W ramach projektu zorganizowano:
- wyprawę rowerową na lotnisko Turbia, gdzie 60 osobowa grupa uczestników zapoznała się historią powstania Aeroklubu w Stalowej Woli, osiągnięciami/rekordami pilotów tegoż aeroklubu oraz pod przewodnictwem pana Edwarda Paterka – honorowego prezesa, zwiedziła pomieszczenia portu lotniczego i hangarów,
- warsztaty o bezpieczeństwie w ruchu rowerowym na drogach, które poprowadziły Panie Policjantki z Wydziału Prewencji Społecznej Komendy Powiatowej Policji w Stalowej Woli. W zajęciach uczestniczyło ok. 40 osób – dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy, którzy zapoznali się z zasadami ruchu rowerowego na drogach oraz z niezbędnymi elementami wyposażenia roweru,
- wyprawę rowerową przez Park Lubomirskich, rezerwat ,,Czarnej Topoli” do miejsca docelowego – rzeka San oraz sprzątano dolinę Sanu.
Każde działanie kończyło się grillowaniem kiełbasek, wspólnymi zabawami, śpiewem biesiadnych piosenek. Uczestnicy poszczególnych działań podziwiali piękno przyrody najbliższej okolicy, ale również zwracali uwagę na problemy środowiska przyrodniczego (śmieci, bałagan). Wspólne spędzony czas podczas realizacji projektu posłużył grupie uczestników w pogłębieniu integracji ze społecznością lokalną – dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi.
Kolejna inicjatywa, pn.: „Kobiety na straży” realizowana jest przez OSP w Zbydniowie. W ramach zadania realizatorzy założyli śmiałe działanie, jakim było utworzenia po około 45-letniej przerwie Kobiecej Drużyny Pożarniczej. No i udało się! Zbydniowska jednostka może poszczycić się wyjątkowymi dziewczętami, które wzięły już udział zarówno w gminnych, jak i powiatowych zawodach pożarniczych.
Aktualnie cztery z nich przygotowują się do szkolenia podstawowego, które umożliwi im udział w działaniach ratowniczych. Dzięki pozyskanym z dotacji środkom możliwy był zakup umundurowania koszarowego oraz mundurów galowych dla kobiet. Efektem dodanym projektu było zgłoszenie się kolejnych członków, którzy zechcieli zasilić szeregi straży. Także chętnych na szkolenie strażackie zgłosiło się wyjątkowo dużo osób, bo aż 12. Po zakończeniu kursu będą oni mogli brać udział w działaniach ratowniczych, przez co znacząco wzrośnie gotowość bojowa jednostki.
Czyżby taki nabór był efektem pojawienia się w szeregach OSP dziewcząt? Tego nie wiemy, ale Kobieca Drużyna Pożarnicza OSP w Zbydniowie prezentuje się świetnie.