Zaleszański Uniwersytet Ludowy – nowa oferta Fundacji

opublikowano w: Aktualności | 0

W minionym roku Fundacja Fundusz Lokalny SMK uzyskała dotację ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego na utworzenie i rozwój Zaleszańskiego Uniwersytety Ludowego. Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach Programu Wspierania Rozwoju Uniwersytetów Ludowych na lata 2020-2030, edycja 2020.

Projekt jest przedsięwzięciem trzyletnim, a ubiegły rok poświęciliśmy na modernizację Resztówki, która pośród wielu działań Fundacji otwiera się na kolejne zadania na rzecz regionu.

W bieżącym roku rozpoczynamy kursy kwalifikacyjne oraz szkolenia, których uczestnikami będą mieszkańcy regionu objętego działalnością Fundacji.

Kwalifikowana Pierwsza Pomoc

Kurs rozpoczynamy w maju. Dedykowany jest dla osób chcących zdobyć nowe kwalifikacje, wielokrotnie niezbędne w wykonywanej pracy zawodowej oraz pełnionej służbie (OSP, WOT). Kurs obejmuje 64 godziny zajęć teoretycznych i praktycznych i zakończony będzie egzaminem nadającym tytuł Ratownika. W kursie udział weźmie 18 osób.

Sternik motorowodny

Kurs odbędzie się w czerwcu. Uczestnikami mogą być osoby w wieku powyżej 14 lat. W kursie trwającym 40 godzin zajęć teoretycznych i praktycznych udział weźmie 18 osób. Uczestnicy, po zdanym egzaminie końcowym uzyskają patent sternika motorowodnego.

Szkolenie „Boża apteczka w ogrodzie”

Szkolenie dedykowane osobom chcącym wzbogacić swoją wiedzę w obszarze zielarstwa. Szkolenie odbędzie się w ramach czterech spotkań – łącznie 20 godzin w następującej tematyce: zioła w wierzeniach i tradycji ludowej, jak zbierać, suszyć i przechowywać zioła, jak wyciągnąć moc z roślin – zasady sporządzania maceratów, kalendarz zielarza czyli co i kiedy zbieramy, spacer po okolicy. Kolejne tematy spotkań to: Inna postać ziół – olejki aromaterapeutyczne, herbaty ziołowe, gliceryty, alkoholomiody, octomiody, lemoniady, nalewki itp., zastosowanie ziół w kosmetyce – wykonanie kosmetyków ziołowych – mydełka glicerynowe.

Szkolenie szkutnicze

Uczestnicy odbędą szkolenie teoretyczne oraz praktyczne w obszarze budowy łodzi tradycyjnych. Szkolenie dedykowane jest dla pasjonatów tradycyjnego rzemiosła, jak również dla „wodniaków”. Kurs realizowany będzie późnym latem, a jego efektem będzie budowa tradycyjnej pychówki.

Szkolenie ciesielskie

Cieśla to jeszcze nie ginący zawód, jednakże umiejętności w tym zakresie przydadzą się niejednemu domorosłemu majsterkowiczowi. Podczas zajęć teoretycznych i praktycznych uczestnicy posiądą wiedzę w zakresie obróbki danych gatunków drewna, jak również zasady wykonywania elementów małej architektury, w tym budowy i krycia gontem altan.

Pilarz-drwal

Kolejny z kursów w naszej ofercie to pilarz-drwal. Będzie to kurs kwalifikacyjny, którego uczestnicy po zdanym egzaminie uzyskają tytuł drwala, uprawniający do pracy z piłami motorowymi, w tym także niezbędne do pracy w lesie na ścince. Kurs będzie realizowany w okresie jesiennym w wymiarze 130 godzin zajęć teoretycznych i praktycznych.

Zachęcamy do śledzenia naborów na kursy na naszej stronie https://www.facebook.com/FFLSMK/

Podziel się informacją za pomocą: