Wizyta w Bieszczadach – szkolenie wyjazdowe 2012

W dniach 28 – 29 grudnia odbyła się wizyta studyjna FFL SMK w Bieszczadach. Celem była wymiana doświadczeń oraz poznanie dobrych praktyk organizacji i instytucji zajmujących się działalnością turystyczną.

Wizytę rozpoczęło zwiedzanie muzeum Kultury Bojkowskiej w Myczkowie stanowiące doskonały przykład współpracy pomiędzy samorządem a lokalnym regionalistą Stanisławem Drozdem, gospodarzem muzeum, który wszystkie eksponaty wiążące się z kulturą i historią Bojków zgromadził samodzielnie. Kolejnym punktem wycieczki było zapoznanie uczestników z przykładem  rewitalizacji opuszczonego młyna przemysłowego, aktualnie Muzeum Młynarstwa połączone z restauracją.

Po obiedzie w Zagrodzie Karpackiej ?U Flika? spotkaliśmy się z gospodarzem i jednocześnie prezesem Stowarzyszenia GGG Bieszczady Romanem Glapiakiem, który w fascynujący sposób przedstawił historię Święta Chleba w Dźwiniaczu Dolnym.

Wisienką na torcie pełnego atrakcji dnia było spotkanie z prezesem Fundacji Bieszczadzkiej, który zaprezentował uczestnikom przykłady współpracy organizacji pozarządowych, sektora prywatnego zajmującego się działalnością turystyczną, agroturystyczną i regionalistyką a także omówił inspirującą inicjatywę „Zielony Rower”

Drugi dzień wizyty rozpoczął się pracowicie. Edyta Sobiecka – koordynator Programu Działaj Lokalnie realizowanego przez Fundację Generator Inspiracji w Błażowej poprowadziła pełne energii warsztaty zatytułowane Jak animować i współpracować lokalnie? Warsztaty te pozwoliły na wymianę doświadczeń pomiędzy uczestnikami wizyty a także rozpoczęły aktywną dyskusje na temat sposobów animacji lokalnego środowiska.

Ostatnim punktem wizyty było zwiedzanie Muzeum Miniatur w Myczkowcach, które w ramach inicjatywy uczestników zostało zamienione na aktywny spacer po tamie solińskiej.

Uczestnicy w ciągu dwóch dni wizyty mieli okazję poznać grupę pasjonatów, którzy swoim uporem i wiara w wspólne dobro tworzą wspaniałe inicjatywy. Wyjazd był doskonałą okazją do wymiany doświadczeń oraz inspirującą bazą dobrych praktyk.