
Celem Programu jest wyrównanie szans młodych ludzi na dobry start w dorosłe życie. Chodzi o sytuację, w której młody człowiek z małej miejscowości potrafi samodzielnie i świadomie osiągać wyznaczone przez siebie cele myśląc perspektywicznie o własnej przyszłości. Ma bowiem takie samo prawo, jak jego rówieśnik z dużej aglomeracji, by spróbować odnieść sukces na miarę własnych możliwości oraz by jak najlepiej wykorzystać szanse, które przyniesie mu życie.
APLIKUJ O DOTACJĘ!
Termin rejestracji wniosków: do 27 października 2020 r. do godz. 12.00.
Fundacja SMK jest partnerem lokalnym Regionalnego Konkursu Grantowego Równać Szanse na 4 województwa: świętokrzyskie, podkarpackie, małopolskie oraz lubelskie.
Zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami, animatorami jak i pozostałymi członkami zespołu.
ZGŁOŚ SIE DO NAS JEŚLI MASZ WĄTPLIWOŚCI FORMALNE, MERYTORYCZNE LUB BRAKUJE CI POMYSŁU NA PROJEKT, POMOŻEMY, DORADZIMY!

DOROTA STRONKOWSKA - doradca na teren woj. lubelskiego
Dorota - od 10 lat związana z trzecim sektorem, koordynowała programy grantowe wspierające rozwój społeczności lokalnych w Polsce, pomagała przy tworzeniu partnerstw lokalnych, współpracowała przy wdrażaniu międzynarodowego programu dla funduszy lokalnych. W Akademii Rozwoju Filantropii pracowała jako koordynator programów Lokalne Partnerstwa PAFW i Wolontariat Rodzinny, współkoordynowała program Działaj Lokalnie. Współpracowała przy tworzeniu i testowaniu modelu regrantingu dla samorządów. Przez dwa lata związana z Fundacją Habitat for Humanity Poland, gdzie zajmowała się współpracą międzysektorową w zakresie mieszkalnictwa. Członkini komisji oceniających wnioski w ramach programów FIO i Równać Szanse. Od początku kibicuje Fundacji Fundusz Lokalny SMK, od 2018 także jako stała współpracowniczka, między innymi przy organizacji konferencji lubelskiej programu "Równać Szanse" w 2018 roku.
Kontakt:
e-mail: rownacszanselublin@gmail.com
tel.: 602 780 301
ANIMATORZY - na teren woj. lubelskiego
- Magdalena Sałek - powiat lubelski, kraśnicki, świdnicki - magdalena.salek@gmail.com, 798 432 360
- Beata Rudziewicz - powiat włodawski, łęczyński, miasto Biała Podlaska - beatarudz@op.pl, 697 025 043
- Łukasz Szczepańczyk - powiat łukowski, radzyński, rycki, bialski - iks.ngo@gmail.com, 503 028 322
- Dorota Stronkowska - wszystkie pozostałe powiaty - rownacszanse.lublin@gmail.com, 602 780 301

MIROSŁAW TŁOMAK - doradca na teren woj. małopolskiego
Mirek w działaniach z NGO od 2010 r. Współpracę z Fundacją rozpocząłem w 2018 r. Absolwent KUL. Ukończone studia podyplomowe „Menedżer Sportu i Turystyki”, „Menedżer Ekonomii Społecznej”. Na co dzień pracuję jako księgowy oraz pomagam przy zakładaniu działalności gospodarczej.
Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Tomickiej, członek Grupy Koordynującej Małopolskiej Sieci NGO.
Pomysłodawca imprez lokalnych: rajdów kajakowo-rowerowych, sprzątania rzek, marszy Nordic Walking, paszportu Ekomuzealnika Doliny Karpia.
Przez udział w licznych szkoleniach i warsztatach ciągle podnoszę swoje kwalifikacje i przekazuję zdobyta wiedzę innym członkom Stowarzyszeń.
Kontakt:
e-mail: micash@poczta.onet.pl
tel.: 602 104 071
ANIMATORZY - na teren woj. małopolskiego
- Justyna Liszkowska - powiat nowosądecki - justyna.liszkowska@gmail.com , 884 891 734
- Karola Kaczkowska - karolcia2806@gmail.com, 730106872
- Emilia Glista - powiat tatrzański i nowotarski - emilia.glista@wp.pl, 504 859 086
- Joanna Braś - powiat myślenicki - jabras@interia.pl , 662 108 637
- Mirosław Tłomak - wszystkie pozostałe powiaty - micash@poczta.onet.pl, 602 104 071

JACEK PIWOWARSKI - doradca na teren woj. świętokrzyskiego
Jacek współpracę z Fundacja rozpoczął już 2013 r. będąc członkiem zespołu inicjującego Festiwal Miasto Młodych Artystów. W kolejnych latach Jacek systematycznie wspomagał aktywność Fundacji uczestnicząc w wielu jej akcjach i działaniach jak np. animator młodzieżowej aktywności, współpartner w kampanii „Jeden może dużo”, pomysłodawca materiałów promocyjnych. Prywatnie Jacek jest „sołtys z blogiem” sołectwa Wiązownica-Kolonia, radnym Rady Miejskiej w Staszowie i prezesem Stowarzyszenia „Dolina Kacanki”. Absolwent Programu Liderzy PAFW, interesuje się nowymi technologiami pomagając jako Mobilny Doradca ICT. Na co dzień robi to co lubi - spotyka się z ludźmi, wspiera i inicjuje lokalne działania.
Kontakt:
e-mail: jacekpiwowarski@onet.pl
tel.: 516 788 118
ANIMATORZY - na teren woj. świętokrzyskiego
- Barbara Domagała - powiat ostrowiecki i starachowicki - bar81@tlen.pl, 500 718 850
- Alicja Stępień - powiaty opatowski, kielecki i buski - alagwa@op.pl, 606 464 932
- Stanisław Baska - powiat sandomierski - fundacjasmk@gmail.com, 607 560 016
- Jacek Piwowarski - wszystkie pozostałe powiaty - jacekpiwowarski@onet.pl, 516 788 118

EDYTA SALNIKOW - doradca na teren woj. podkarpackiego
Edyta - animator w działaniu. Człowiek wielu projektów i wielu organizacji. Psycholog, badacz i działacz społeczny. Praktyk z zakresu animacji środowiska lokalnego, pisania i realizacji projektów mających na celu aktywizację lokalnych społeczności, ewaluator działań społecznych i obywatelskich. Projekty jakie współtworzy to m.in.: Podkarpackie Inicjatywy Lokalne, Program „Działaj Lokalnie”, Fundacja Przestrzeń Lokalna i Bieszczadzki Uniwersytet Ludowy. Z Fundacją SMK współpracuje od 2012 r., w ramach Programu „Równać Szanse” od 2017 r. Od 2020 współ-koordynuje Regionalny Konkurs Grantowy Regionu Południowo-Wschodniego oraz bezpośrednio wykonuje funkcję doradcy wojewódzkiego i animatora inicjatyw młodzieżowych.
Kontakt:
e-mail: edyta.salnikow@gmail.com
tel.: 667 048 313
ANIMATORZY - na teren woj. podkarpackiego
- Justyna Jacek: powiat rzeszowski, strzyżowski, brzozowski, krośnieński, justynajacekk@gmail.com, tel: 668 948 983,
- Elwira Karbarz: powiat niżański, stalowowolski, tarnobrzeski, el.tom.karbarz@gmail.com,
- Lucyna Sobańska: powiat bieszczadzki, leski i sanocki, l.sobanska@fundacja.
bieszczady.pl, tel: 881 537 554, - Damian Zakrzewski: powiat niżański, stalowowolski, leżajski, przeworski, zakrzewskidamian@gmail.com, tel: 790 688 622,
- Edyta Salnikow: wszystkie pozostałe powiaty, edyta.salnikow@gmail.com, tel: 667 048 313.
O Programie „Równać Szanse”
Programem „Równać Szanse” objęliśmy młodych ludzi w wieku 13-19 lat z miejscowości, w których mieszka nie więcej niż 20 tys. osób. Chcemy, by na tym terenie za sprawą ciekawych projektów, młodzi mogli sprawdzić, w czym mają szansę być skuteczni i doceniani przez innych. Tu gdzie mieszkają lub tam gdzie się kiedyś być może przeprowadzą – wszędzie, gdziekolwiek będą chcieli żyć. Tylko w ten sposób mogą stać się ludźmi samodzielnymi i niezależnymi, którzy całkowicie świadomie wyznaczają sobie przemyślane cele. Najpierw te dotyczące edukacji, a później – dorosłości.
Istotą programu „Równać Szanse” są lokalne projekty, które dla młodych ludzi mają być ciekawym wyzwaniem i szansą współpracy z innymi, by razem osiągnąć wspólny cel, ucząc się po drodze, jak radzić sobie z zupełnie nową rolą i jak wykorzystywać zupełnie nowe kontakty, które nawiązują. Wszechstronne umiejętności społeczne to bowiem cecha człowieka kompetentnego, budzącego zaufanie, pomocnego innym i zaradnego w jak najbardziej pozytywnym sensie.
Chcemy pokazywać młodym ludziom, że umiejętności zdobyte w trakcie realizacji konkretnego projektu przydają się na całe życie niezależnie od tego, co robimy i z kim planujemy wspólne działania. To zysk w czystej postaci, który można sprowadzić do zrozumiałych dla wszystkich umiejętności człowieka działającego w otaczającym go świecie.
zobacz: www.rownacszanse.pl

DOMINIKA SZAL - promocja
Dominika współpracę z Programem Równać Szansę rozpoczęła od 2016 roku i trwa do dziś. A z Fundacją SMK przygodę rozpoczęła wraz z II edycją Festiwalu Miasto Młodych Artystów czyli w maju 2014 r. W tym samym roku odbyła wakacyjny, trzymiesięczny staż w Fundacji jako administrator stron internetowych Fundacji, wspierała również pracę administracyjną w biurze zarządu. Aktualnie dba o stronę internetową oraz wizerunek Fundacji w Internecie oraz wspiera działania innych osób w ramach innych projektów i akcji Fundacji.
Kontakt:
e-mail: dominika.m.szal@gmail.com
tel.: 726 787 922

STANISŁAW BASKA - prezes Zarządu Fundacji SMK
Absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Krajowej Szkoły Administracji Publicznej w Warszawie, absolwent International Visitor Leadership Porgram, trener, moderator warsztatów i spotkań z zakresu rozwoju gospodarczego, rynku pracy, inicjatyw młodzieżowych i społecznych. Specjalizuje się w szkoleniach z zakresu planowania i zarządzania projektem, planowania strategicznego, rynku pracy, komunikacji i partycypacji społecznej, partnerstwa lokalnego, aktywizacji społeczności lokalnych i młodzieży. Dotychczasowe doświadczenie zawodowe to ponad 100 opracowanych projektów i wniosków aplikacyjnych, koordynacja ponad 50 projektów finansowanych ze środków krajowych, programów Unii Europejskiej i programów amerykańskich, koordynowanie prac nad strategiami gmin, powiatów i regionów, publikacje z zakresu planowania i zarządzania projektem, komunikacji i partycypacji społecznej, podręczników dla osób bezrobotnych. Od 2001 r. prowadzi własną firmę obejmującego doradztwo i szkolenia a od 2010 r. również ośrodek szkoleniowy i noclegowy "Gościniec Koćmierzów". W Fundacji odpowiada za koordynowanie pracy zespołu, nadzór nad programami, projektami i akcjami Fundacji, współpracę z Radą Fundacji i komisjami konkursowymi, zarządzaniem biurem Fundacji. Bezpośrednio odpowiada za koordynowanie prac związanych z odbudową Dworu Kotowa Wola i utworzenia na jego terenie Ośrodka Dziedzictwa Lokalnego. W ramach Regionalnego Konkursu Grantowego (obszar Południowo-Wschodni) odpowiada za współpracę w ramach zespołu doradców, animatorów i ekspertów oraz organizacji wspierających Fundację - lokalnego Partnera RKG.
Kontakt:
e-mail: stachbas@poczta.onet.pl
tel.: 607 560 016
INSPIRACJE - FILMY
Artystyczne przystanki w gminie Radoszyce
Emocje po konferencji w Rzeszowie - przedstawia grupa z Gorzyc "Na Skrzyżowaniu Marzeń"
Relacja z konferencji Programu Równać Szanse 2017 - wykonanie grypy "Na Skrzyżowaniu Marzeń" z Gorzyc
Wywiad z koordynatorką projektu z 2016 roku p. Zofią Sudoł - Prezes Stowarzyszenia Poręba w Nowej Dębie
Relacja z konferencji Programu Równać Szanse - Rzeszów 2017
Wywiad z koordynatorem programu Równać Szanse p. Arturem Łęgą
Wywiady z uczestnikami projektów Równać Szanse 2017 - co zrobili, czy było warto? Popatrzcie, posłuchajcie
Teledysk powstały podczas reailzacji projektu w ramach Równać Szanse - Jesioł
Projekt z Koprzywnicy 2016 - taniec ognia
REGIONALNY PARTNER
Regionalnym Partnerem programu jest Fundacja Fundusz Lokalny SMK. Współpraca z PFDiM dotyczy województw podkarpackiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i lubelskiego. Rola Fundacji, poza zainteresowaniem konkursem jak największej grupy młodzieży i ich liderów jest przede wszystkim pomoc w przygotowaniu aplikacji konkursowej. Realizujemy to poprzez pomoc doradczą i informacyjną udzielaną telefonicznie ale również możemy zorganizować spotkania informacyjne, szkolenia z projektów młodzieżowych oraz doradztwo bezpośrednio w Państwa społeczności czy instytucji.
REALIZATOR
Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży jest realizatorem programu Równać Szanse.
Więcej o Fundacji: http://www.pcyf.org.pl
FUNDATOR
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności została utworzona w USA przez Polsko-Amerykański Fundusz Przedsiębiorczości (PAFP). W 2000 roku Fundacja otworzyła Przedstawicielstwo w Polsce i rozpoczęła działalność programową i jest fundatorem Regionalnego Konkursu Grantowego Równać Szanse.
Szczegółowe informacje o działalności programowej Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności dostępne są na stronie: www.pafw.pl