Fundacja Fundusz Lokalny SMK od 30 grudnia 2019 r. jest właścicielem Dworu w Kotowej Woli. Odbudowę zniszczonego dworu rozpoczęliśmy z dniem 19 sierpnia 2020 r. od rekonstrukcji stropów nad piwnicami. Prace stały się „fundamentem” dla kolejnych realizowanych już w 2021 r., którymi było wykonanie większości instalacji technicznych wewnętrznych i zewnętrznych takich jak: kanalizacja, woda, centralne ogrzewanie, elektryka, gaz, monitoring wizyjny oraz przyłącza do sieci zewnętrznych z nimi związanych. Ponadto, wzmocniliśmy lub odbudowaliśmy wszystkie nadproża oraz fundamenty ściany północnej jak i wykonane zostały tynki na parterze, wykonanie schodów zewnętrznych, utwardzenie terenu pod drogi i chodniki, wykonanie altany (w ramach gminnego projektu LOWE). W kolejnym, 2022 r. udało się wspólnie z Gminą Zaleszany rozpocząć proces scalenia gruntów wokół budynku, co umożliwia planowanie parku oraz wyznaczenie dróg dojazdowych i miejsc parkingowych. Został uporządkowany teren w bezpośrednim sąsiedztwie budynku: wykonane zostały chodniki, została wysiana trawa, wody z rynien dachowych odprowadzone zostały do starej Osy. W piwnicach zostały oczyszczone cegły oraz wykonano tynki. Część ścian elewacji budynku otrzymała nowe tynki a zmurszały i zepsuty gzyms dolny i ściany tzw. fajermuru zostały naprawione lub uzupełnione. Ściana wschodnia i zachodnia została dodatkowo docieplona. W środku budynku ściany parteru i piwnic zostały zagruntowane i pomalowane 1. podkładem farby. Wykonane zostały schody wewnętrzne i stalowy stelaż pod strop w klatce schodowej. W 2023 r. nastąpiło notarialne „scalenie” gruntów wokół budynku oraz zrealizowano kolejny etap prac tynkarskich z naprawą gzymsów dolnego, wieńczącego oraz gzymsów tympanonu wraz z ich otynkowaniem, remont i otynkowanie kolumn strony wschodniej budynku. Nastąpił też montaż urządzeń w łazienkach górnych i dolnych, wykonano ceglane elementy (parapety, progi, elementy drobne zdobiące), nastąpiła konserwacja drewnianych elementów okien i drzwi.
W 2024 r. kontynuowaliśmy odbudowę detali architektonicznych, głównie na ścianie północnej i zachodniej budynku. W ramach tych prac zostały wykonane:
- Wzmocnienia i naprawa oraz odbudowa uszkodzonych elementów kolumn (baza, głowica, kolumny) – strona zachodnia budynku,
- Naprawa i odbudowa elementów architektonicznych na ścianie północnej, w tym: naczółki nad oknami (4 szt.), naczółki nad drzwiami (2 szt.), głowice kolumn (szt. 5), podokienniki (szt. 4)
- wykonanie tynków na ww. elementach
- Olistwowanie listwami sztukateryjnymi drzwi i okien na ścianie zachodniej i wschodniej
Ponadto wykonano:
- ocieplenie stropu nad parterem,
- montaż drzwi w pomieszczeniach piwnicznych,
- zabezpieczenie przeciwdeszczowe poprzez impregnację ścian zewnętrznych budynku.
Koszt wykonanych w 2024 r. prac wyniósł ok. 50 tys. PLN, które zostały w 100% sfinansowane ze środków własnych Fundacji.
Poza odbudową budynku Fundacja i „Resztówka” pracuje równolegle dla regionu również poprzez realizację projektów rozwojowych. W 2024 r. kontynuowaliśmy warsztaty Zaleszańskiego Uniwersytetu Ludowego „Resztówka” w Kotowej Woli. W ramach cyklu „Medycyna Stylu Życia” przeprowadziliśmy ponad 10 szkoleń, w bloku „Pro-eko” odbyły się 4 warsztaty, zaś w ramach „Szkutnictwa i tradycji” odbyło się 7 warsztatów. Każdy warsztat to szkolenie dla 10-15 osób.
W czerwcu, w Resztówce Konferencją otwarcia zainicjowaliśmy nowy projekt pn. Podkarpacki Fundusz Rozwoju – przestrzeń działania. Na trzy lata tego projektu Fundacja dla blisko 100 lokalnych inicjatyw przekaże łącznie 600 tys. PLN w postaci mikrodotacji. W ramach innego, ogólnopolskiego projektu – Wsparcie Inicjatyw Poradniczych – Fundacja dofinansuje 15 inicjatyw poradniczych kwotą ponad 200 tys. PLN. Poza pomocą finansową, pomagamy poprzez szkolenia, doradztwo, informację.
W lipcu otrzymaliśmy od rodzimy Meresów (potomkowie Skrochowskich – właścicieli Dworu Kotowa Wola) obrazy właścicieli Dworu Kotowa Wola z II połowy XVIII w. We wrześniu na terenie „Resztówki” odbył się pierwszy plener malarski a w październiku, dla Narodowego Instytutu Wolności zorganizowaliśmy szkolenie, w czasie którego 40 uczestników projektu NIW-u uczyło się jak w Gminie Zaleszany i w Powiecie Stalowowolskim współpracujemy z wolontariuszami, a przy okazji zobaczyli naszą „Resztówkę”. Pod koniec października odbyła się też pierwsza potańcówka „Zahulaj po lasowiacku”, która cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców.
Przy naszej „Resztówce” od 2024 r. działa również nowa grupa nieformalna, która skupia pasjonatów historii. Kilkunastu młodych ludzi w tym z Gminy Zaleszany, skupionych w formacji pod nazwą „Sandomierscy Pikinierzy” zajmują się działaniami rekonstrukcyjnymi.
Tak aktywnie jak w 2024 r. nie było dawno. Rok 2025 zapowiada się równie pracowicie. Poza kontynuacją projektów skupiamy się jak co roku na dalszej odbudowie dworku „Resztówka”.
Planujemy takie prace jak:
- IV etap prac tynkarskich – wykonanie detali architektonicznych na ścianie południowej;
- Wykonanie gzymsu dolnego;
- Malowanie elewacji zewnętrznej budynku;
- Wykonanie listw dekoracyjnych na stropach i ścianach w pomieszczeniach głównych na parterze budynku;
- Wykonanie parkietów oraz posadzek granitowych w salach na parterze budynku;
- Wykonanie posadzek na werandach:
- Montaż drzwi wewnątrz budynku;
- Malowanie pomieszczeń parteru i piwnic.
Koszt wyżej wymienionych prac, na podstawie posiadanych kosztorysów, wynosi blisko 440 tys. PLN. Fundacja złożyła wniosek do konserwatora wojewódzkiego o dotacje w kwocie 80 tys. PLN. W planach jest otrzymanie dotacji z Gminy Zaleszany w wysokości 204 tys. PLN (w ramach Polskiego Ładu). Pozostałe środki w wys. 160 tys. złotych musi zostać pozyskana z innych źródeł. Od tego zależeć będzie czy w 2025 r. zakończymy wszystkie prace tynkarsko – konserwatorskie i dworek Resztówka będzie mógł być oddany do pełnego użytkowania.
W dalszej perspektywie czasowej (2026 – …) pozostanie do wykonania:
- odbudowa parku podworskiego wraz z chodnikami i ścieżki w parku podworskim;
- obłożenie materiałem naturalnym (granit) schodów zewnętrznych oraz wykonanie balustrad na schodach i werandach;
- wykonanie drogi dojazdowej i parkingu (we współpracy z Gminą Zaleszany);
- dokończenie instalacji mechanicznej wentylacji wraz z montażem pompy ciepła.
Zakres prac, ich kosztowność ”, ograniczone możliwości uzyskania dotacji ze strony instytucji publicznych wymaga jak zwykle udziału środków własnych. Dlatego, jak zwykle co roku, prosimy o Wasz 1,5% odpisu z podatku PIT oraz o datki finansowe bezpośrednio wpłacane na konto Fundacji Nr: 79 8642 1139 2013 3934 4856 0001 z dopiskiem „Resztówka”.
Jak co roku zapraszamy również do współpracy w ramach wszystkich inicjatyw fundacyjnych oraz do odwiedzenia nas w Kotowej Woli i zajrzenia do pięknego, zabytkowego Dworu – naszej wspólnej Resztówki.
w imieniu Fundacji FFL SMK
Stanisław Baska
prezes Zarządu