W ramach dotacji Narodowego Instytutu Wolności nasza Fundacja rozwija ideę uniwersytetów ludowych. Przypomnijmy: uniwersytety ludowe to metoda edukacji dorosłych polegająca w skrócie na pracy w oparciu o relacje „mistrz – uczeń”. 2025 r. jest trzecim i ostatnim w realizacji II edycji naszego uniwersytetu. Zanim napiszemy czym on się będzie różnił od poprzednich kilka faktów dotyczących naszego ZUL-a na koniec 2024 r. a są to: mamy już 31 opracowanych programów kształcenia/kursów * współpracuje z nami 30 publicznych oraz 20 prywatnych podmiotów (organizacje, stowarzyszenia, firmy, osoby fizyczne) * programami kształcenia/kursami objęliśmy już 473 osoby * zorganizowaliśmy 8 dużych wydarzeń promujących koncepcję i ofertę naszego uniwersytetu * zostały wydane 2 Zeszyty Regionalne o łącznym nakładzie 3000 szt.
W 2025 r. pragniemy dokończyć działania edukacyjne. Przed nami 2 warsztaty w bloku „Edukacja pro-eko” : „Zero waste a gotowanie – coś z niczego” i „Art Recykling”, 4 warsztaty w bloku „Szkutnictwo i tradycje” to jest: „Renowator mebli”, „ Budowa kłody bartnej”, „Wykonywanie rzemieślniczych mebli z wykorzystaniem żywic epoksydowych”, „Produkcja dziegciu” oraz nowy, specjalny blok tematyczny: „Edukacja – rozwój poprzez kompetencje społeczne” – 6 zintegrowanych warsztatów dla uczestniczek i uczestników naszego ZUL-a. Są to: „Efektywne i asertywne komunikowanie się”, „Radzenie sobie ze stresem w pracy i w życiu osobistym”, „Motywacja – jak osiągnąć wyznaczone cele w pracy i w życiu osobistym”, „Organizacja, planowanie i zarządzanie projektami”, „Jak osiągnąć równowagę w życiu osobistym i zawodowym”, „Komunikacja w Internecie”
„Edukacja – rozwój poprzez kompetencje społeczne” to taka mini szkoła lidera i animatora. Wraz ze szkoleniem nasi kursanci otrzymają szansę na „bon edukacyjny”, który pozwoli zrealizować być może swój pierwszy projekt społeczny lub edukacyjny aby pod okiem mistrza rozwinąć umiejętności nabyte na warsztatach. Dodatkowo czeka nas „wyjazdowa szkoła lidera” – odwiedzimy atrakcyjne aktywnością inne społeczności, w których zamierzamy podpatrzyć „dobre praktyki”.
Z innych działań: w czerwcu, nasz ZUL zaprezentuje się swoim stoiskiem na Sandomierskich Wiankach Flisackich, na jesieni czeka nas 4 numer Zeszytów Regionalnych, które ciągle są wzbogacane o nowe rozdziały tematyczne a w grudniu, na zakończenie projektu organizujemy konferencję zamykającą, na której zaprezentujemy efekty 3 lat działań oraz nasze kolejne filmy instruktażowe.
Zapraszamy, drzwi naszego ZUL-a ciągle otwarte zarówno na kursantów jak i partnerów. Dla zachęty kilka zdjęć z dotychczasowych działań.
Pozdrawiamy
Zespół
ZUL – Resztówka