Podsumowanie Działaj Lokalnie X

X edycja Działaj Lokalnie dobiegła końca. Oficjalne podsumowanie z realizatorami odbyło się 2 marca w Gościńcu Koćmierzów. Zrealizowano 17 projektów, wydano około 200 tysięcy złotych oraz zdobyto bezcenne doświadczenie, które będzie można wykorzystać w XI edycji programu – konkurs rusza już niebawem.

Wśród około 30 osobowej grupy realizatorów, w podsandomierskim Koćmierzowie – gdzie znajduje się biuro Zarządu Fundacji SMK świętowaliśmy zakończenie X edycji Programu Działaj Lokalnie. Łącznie zrealizowano 17 projektów: 5 projektów z gminy Zaleszany (gratulacje dla lidera aktywności), 3 z gminy Baranów Sandomierski, 3 z gminy Radomyśl nad Sanem; 2 z gminy Pysznica, 2 z gminy Nowa Dęba oraz po 1 projekcie z gminy Zaklików oraz Bojanów. Spośród wszystkich projektów, 5 projektów zostało realizowanych w ramach ścieżki tematycznej Niepodległość.

Z finansowego punktu całkowita wartość projektów wyniosła aż 200 tyś. zł, z czego ponad 70 tys. zł zostało dofinansowane w ramach Programu DL Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, przy wsparciu samorządów lokalnych i Samorządu Województwa Podkarpackiego oraz Fundacji SMK. Ponad 23 tys. zł to wkład finansowy własny organizacji, a ponad 127 tys. zł to wkład niefinansowy organizacji.

W projekty zostało zaangażowanych 241 wolontariuszy; 100 partnerów oraz 224 osoby zajmujące się organizacją i zarządzaniem. Liczba odbiorców wszystkich projektów to ponad 3400.

Podczas podsumowania oprócz konkretnych danych podsumowaliśmy konkursy realizowane w towarzystwie Programu Działaj Lokalnie. Jest to konkurs Lokalne Inicjatywy oraz lokalny etap konkursu „Opowiedz…”. W ramach konkursu Lokalne Inicjatywy wyróżniliśmy organizacje w 4 kategoriach:

• Świetna Promocja – laureatem została grupa nieformalna Działamy Zawsze Razem gm. Zaleszany
  • Rzetelny Organizator – laureatem zostało Stowarzyszenie PANDOZ z gm. Radomyśl nad Sanem
  • Aktywna Organizacja – laureatem zostało Stowarzyszenie SOKÓŁ z gm. Baranów Sandomierski

Ostatnią z kategorii, gdzie organizacja pobiła wszystkie rekordy to Superlaureat którym w 2018 r. zostało OSP Suchorzów.

W lokalnym etapie konkursu „Opowiedz…” za prace w kategorii miejsce oraz motyw wyróżniliśmy OSP Suchorzów oraz Stowarzyszenie Dar Serca z Zbydniowa.

Po oficjalnej części spotkania mieliśmy chwilę relaksu przy lokalnym winie. Gościliśmy pana Marcelego Małkiewicza z Winnicy Sandomierskiej. Posłuchaliśmy jak wyglądają realia produkcji wina na polskim rynku, dowiedzieliśmy się co się zmieniło, jakie są trendy, koszty oraz posmakowaliśmy wina z polskiej ziemi.

Wszystkim realizatorom inicjatyw oraz zwycięzcom gratulujemy oraz życzymy samych sukcesów i już teraz zapraszamy do zapisywania pomysłów na realizację kolejnych inicjatyw ponieważ generator Działaj Lokalnie wkrótce zostanie aktywowany!

Statystyki aktywności w powiatach objętych programem Działaj Lokalnie

Wyszczególnienie SUMA ODL Powiat stalowowolski Powiat tarnobrzeski
Liczba organizacji realizujących inicjatywy 17 12 5
Liczba liderów (członków organizacji i grup nieformalnych) uczestniczących w animacji lokalnej aktywności 227 188 39