Pod wspólną banderą na rzecz czystości Wisły i Sanu – czyli V edycja porządków na wodzie

opublikowano w: Aktualności | 0

Wisła oraz San są wspólnym mianownikiem dla ludzi z pasjami wodniackimi, przyrodniczymi oraz wędkarskimi. Już po raz kolejny rusza ciekawa inicjatywa związana z szeroko rozumianą ekologią na rzecz czystości Wisły i Sanu. Inicjatorem partnerstwa „Napędzani Wisłą” jest Fundacja Fundusz Lokalny SMK, która swe działania statutowe skupia głównie w widłach Wisły i Sanu i propaguje szeroko rozumianą partycypację w działaniach – również tych ekologicznych, jako metodę do zmian i przeobrażeń.

Inicjatywa jest kontynuacją rozpoczętego w 2016 roku projektu pn. „Wisła jakiej nie znamy”, w ramach którego m.in. zorganizowano spływ kilkunastu łodzi rzeką Wisłą na odcinku Sandomierz-Warszawa, połączonego z obchodami upamiętnienia Powstania Warszawskiego. W roku 2017 również odbył się kolejny spływ na obchody upamiętniające w/w rocznicę. Kalendarz imprez powiązanych z Wisłą rozrasta się. Odbył się spływ tzw. dwóch stolic – Wisłą na odcinku Kraków-Sandomierz oraz Sandomierz – Warszawa. Ponadto Fundacja posiada od ubiegłego roku własną łódź – tzw. „pychówkę”, która jest do dyspozycji partnerów porozumienia. W chwili obecnej powstaje kolejna, tradycyjna łódź wiślana, jako produkt warsztatów szkutniczych.

„Chcemy, poprzez wiślane porozumienie, aby tak dobrze przyjęte działania zapoczątkowane w roku 2016 roku stały się naszą lokalną wartością, zaś Wisła i jej dorzecze były pozytywną marką naszego regionu i ludzi tu zamieszkałych” – mówi Stanisław Baska – prezes Fundacji Fundusz Lokalny SMK. Dla tychże wartości „Napędzani Wisłą” realizują również Rejs Niepodległości, który 11 listopada spaja środowiska patriotyczne, dla których Wisła jest symbolem wolnej Polski.

W dniu 27 kwietnia 2019 r. Fundacja i jej partnerzy chcą już po raz 5 posprzątać Wisłę oraz San. Odcinek Sanu będzie sprzątany od progu wodnego w okolicach elektrowni w Stalowej Woli aż do ujścia rzeki do Wisły. Sprzątanie Wisły natomiast obejmie odcinek od Dymitrowa Małego do ujścia Sanu oraz w górę rzeki San aż do wysokości Niska. Akcja ma na celu zebranie jedynie tych odpadów, które znajdują się bezpośrednio na powierzchni wody lub na nawisach przybrzeżnych.

„Jako osoby posiadające pasje związane z rzeką Wisłą uważamy, że warto podejmować inicjatywy polegające na dbałości o dobro wspólne i jednocześnie wpływające na społeczny szacunek do natury warunkujący zrównoważony rozwój. Wisła oraz San to bogaty zasób. To ornitologia, pejzaż dla obiektywu fotograficznego, teren do rekreacji wodniackiej, historia oraz tradycja. Wisła jest zapomniana. Inicjatywy na rzecz Wisły mają pokazać, że niekoniecznie trzeba wyjeżdżać nad morze czy na Mazury, by przyjemnie spędzić czas na gruncie tego, co jest za przysłowiowym „płotem”.

Celem naszego partnerstwa jest przeprowadzenie kolejnej już akcji sprzątania wideł Wisły i Sanu, która odbędzie się w dniu 27 kwietnia 2019 r. Chcemy nie tylko korzystać z zasobów Wisły ale również dbać o jej czystość.  Czujemy się gospodarzami tej rzeki, gdyż spędzamy tu wiele dni w roku. Organizacja spływów ma w sobie również element poznawczy i  edukacyjny w kontekście wiedzy przyrodniczej i radzenia sobie z naturą. Mowa tu o poznaniu zabytków wzdłuż Wisły, miejsc ważnych historycznie tj.  dawnych przepraw wojsk, przyczółków wiślanych, a także wdrożenie u uczestników umiejętności radzenia sobie na biwaku m.in. poprzez rozpalanie ognisk, rozbijanie namiotów, warty nocne oraz branie odpowiedzialności za innych i powierzone mienie. Udział w obchodach rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego będzie po raz kolejny już wyjątkową okazją dla uczczenia tych, którzy podnieśli wolnościowy zryw w sierpniu 1944 r.

Na koniec chciałbym zaprosić wszystkich chętnych – organizacje, instytucje oraz osoby fizyczne, którym Wisła oraz San  jest bliska sercu do włączenia się w nasze akcje i partnerstwo” koordynator inicjatywy – Robert Bąk.

W razie pytań dotyczących partnerstwa oraz ewentualnych zgłoszeń do udziału w akcji sprzątania Wisły oraz samego spływu prosimy o kontakt z koordynatorem projektu – Robertem Bąkiem Tel. 601 168 152 , adres mailowy: slombryk@gmail.com

 

Ubiegłoroczne zdjęcia:

 

Podziel się informacją za pomocą: