Otwarty konkurs grantowy Funduszu Obywatelskiego – trwa nabór wniosków

Zapraszamy do zgłaszania inicjatyw obywatelskich w pierwszym otwartym konkursie Funduszu Obywatelskiego! Termin – 2 lutego 2018 r.

Fundusz Obywatelski powstał po to, żeby umożliwić Polkom i Polakom przekazywanie darowizn i 1% podatku na niezależne inicjatywy obywatelskie. To właśnie one tworzą demokrację. W ramach otwartego konkursu część zebranych w Funduszu środków przekażemy na działania proponowane przez organizacje pozarządowe.

Poszukujemy inicjatyw które:

1)    mieszczą się w co najmniej jednym z obszarów wspieranych przez Fundusz:

• nowe formy edukacji obywatelskiej, w tym także działania adresowane do dorosłych w formie wszechnicowej, zwłaszcza na obszarach poza dużymi miastami;
  • działania związane z ochroną integralności i praworządnością działania instytucji publicznych – organizacji i niesformalizowanych inicjatyw strażniczych (watchdogs), mediów obywatelskich zajmujących się kontrolą obywatelską, dziennikarzy prowadzących pogłębione badania nieprawidłowości i sygnalistów (whistleblowers);
  • działania zmierzające do ochrony praw obywatelskich i wartości konstytucyjnych;
  • działania zmierzające do budowania porozumienia – mediacje w sprawach publicznych; merytoryczna debata publiczna, oparta na faktach, w której buduje się zaufanie oraz uwzględnia głosy mniejszościowe;
  • prowadzenie otwartych procesów konsultacji w ważnych sprawach publicznych;
  • przeciwdziałanie przemocy w życiu publicznym;
  • rozwijanie mechanizmów niezależnego finansowania działań obywatelskich.

2)    preferowane są inicjatywy angażujące obywateli, w tym społeczności lokalne;

3)    preferowane są inicjatywy, które korzystają również z innych zasobów (np. sal, wolontariuszy, lokalnie zebranych środków).

4)    zrealizowane będą najpóźniej do 15 grudnia 2018 r.

Do udziału w konkursie zapraszamy zarejestrowane w Polsce:

• fundacje,
  • stowarzyszenia,
  • osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania.

Średnia wysokość grantu, który można uzyskać w ramach konkursu to 10 tys. zł.

Nabór wniosków w ramach konkursu jest dwuetapowy.

W pierwszej kolejności zapraszamy organizacje do zgłaszania wniosków wstępnych.

Termin przesyłania wniosków wstępnych to 2 lutego 2018 r.

Więcej informacji o Funduszu Obywatelskim, zasadach otwartego konkursu i formularz wniosku można znaleźć na http://www.funduszobywatelski.pl/konkurs-grantowy.

Fundusz Obywatelski zarządzany jest przez Fundację dla Polski.