Niepodległa zaczyna kolejne 100 lat „Wyprawa pamięci i szacunku”

opublikowano w: Aktualności | 0

Ostatni weekend w naszej Polsce przebiegał w rytm Mazurka Dąbrowskiego, łopotu flag biało-czerwonych i podniosłej atmosfery święta Ojczyzny. Tradycyjnie już, w wielkim patriotycznym chórze swój udział mieli „Napędzani Wisłą” organizując „III Rejs Niepodległości„, na trasie Sandomierz – Baranów Sandomierski – Tarnobrzeg – Sandomierz który odbył się w dniach 10-11 listopada.

W 2017 r. z sandomierskiego Starego Portu  wypłynęły w I Rejs Niepodległości trzy tradycyjne łodzie, w następnym, jubileuszowym 2018 r. już było 6 jednostek. W III Rejs, 10 listopada, w sandomierskim porcie zameldowało się 9 jednostek, które o 10.00 ruszyły w górę Wisły.

Zanim rozpoczęliśmy dwudniowy III Rejs Niepodległości, w sobotę 9 listopada odbyła się impreza dedykowana Niepodległej. Oto bowiem, jednorazowo planowana impreza z 2018 r. chwyciła wiatr w żagle i pod wspólnymi skrzydłami Fundacji Fundusz Lokalny SMK oraz Zarządu Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Tarnobrzegu odbyły się II Zawody Wędkarskie Spinningowe o Puchar „Dwa Brzegi”. Towarzyska impreza dedykowana Niepodległej cieszyła się dużym powodzeniem. Wędkarzy na łowiska wywiozły jednostki „Napędzanych …”: „Zawisza”, „Sandomierka”, „Wawrzyniec”, „Korona”, „Halyna K”, „Marceli”. Już na brzegach Wisły, ponad 30 wędkarzy zmagało się w klasyfikacji indywidualnej jak i w kluczowej dla idei imprezy – klasyfikacji drużynowej. Mieszane, pięcioosobowe drużyny reprezentujące lewy i prawy brzeg Wisły powalczyły o przechodni Puchar „Dwa Brzegi”, który powtórnie trafił do drużyny z prawego brzegu. Po wręczeniu nagród został uroczyście przejęty przez kol. Stanisława Pręgę, Prezesa Koła nr 12 w Nowej Dębie i czeka na zwycięską drużynę  roku 2020. Protokół z zawodów w załączeniu.

Tak było w przeddzień rejsu, w słoneczną sobotę, a w niedzielę, pożegnani przez rodziny, znajomych i dziennikarzy oraz Burmistrza Sandomierza pana Marcina Marca blisko 40 osób udało się w III Rejs Niepodległości. Do ujścia Koprzywianki byliśmy odprowadzeni przez dziennikarzy TVP Kielce i dubasa „Sandomierka”. Pierwsze kilometry jak zwykle niepewne i pełne obaw. Niepewni czy wszystkim uda się wytrwać trudy podróży, czy sprzęt nie odmówi posłuszeństwa, pogoda będzie łaskawa a „Królowa” okaże się dla nas wyrozumiała. Pogoda nie była nam w tym roku zbytnio wyrozumiała – płynęliśmy w strumieniach deszczu aż do samego Baranowa Sandomierskiego. Mimo to nikt  nie poddawał się a atmosferę rozgrzewały świetne humory. I jak powiedział nasz przyjaciel Arkadiusz – „wiosło można złamać ale „Napędzanych nie”. I dotarliśmy do Baranowa Sandomierskiego, który  jak co roku przyjął nas bardzo gościnnie. Ognisko, pokaz zdjęć, prelekcja i suto zastawiony stół pozwoliły szybko zapomnieć o przemokniętych ubraniach i stratach  w sprzęcie mało odpornym na deszcz.

W poniedziałkową drogę powrotną, po wspólnej mszy św. dedykowanej Ojczyźnie, złożeniu kwiatów pod tablicą upamiętniająca 100 lecie odzyskania niepodległości, odśpiewaniu Hymnu i orszaku w kierunku na przeprawę promową ruszyliśmy o symbolicznej godzinie 11.11. Tym razem aura nam sprzyjała, deszcz odszedł w zapomnienie a słońce objęło patronat nad nami. Południe zastało nas na wyspie obok mostu w Nagnajowie gdzie punktualnie o 12.00 zaintonowaliśmy Hymn Polski.

Po drodze gościna u przyjaciół wodniaków w tarnobrzeskim TKKF-ie, uświetniona zapachem grillowanych kiełbasek, marynowanych grzybów, napojów. A tuż po 16.00 na wysokości bulwaru sandomierskiego czekał na nas dubas „Sandomierka”, który kończył swój Flis Niepodległości z Zawichostu. Wspólnie zapalone  pochodnie i race  przy łopocie biało – czerwonych flag po raz kolejny tego dnia został odśpiewany Mazurek Dąbrowskiego.

Nasz Rejs Niepodległości to wspomnienie tych, którzy poświęcali dla ojczyzny to co najcenniejsze –życie, to podkreślenie wartości z posiadania niepodległego Państwo z tego że możemy mówić w języku ojczystym, a przecież historia pokazuje że nie zawsze tak było. To również pamięć dla lokalnych bohaterów, którzy walczyli o wolną Polskę i budowali jej siłę i jedność w okresie międzywojennym. I cytując dziennikarkę z Radio Kielce dla wielu z nas był to Rejs „..pamięci i szacunku”.

Opr.: Marek Bażant, Robert Korga, Stanisław Baska

W imieniu organizatorów Rejsu pragniemy podziękować:

załogom i sternikom jednostek biorących udział w Rejsie:

Bat „Zawisza” – flagowy, rejsowy,

Pychówka „Marceli”,

Pychówka „SMyK”,

Pychówka „Halyna K”,

Pychówka „Ślicznotka”,

Pychówka „Wawrzyniec”, „Korona” Byk,

Dłubanka sosnowa Pana Kazimierza J,

Jednostka SW-SAN-00139A,

Jednostka PK-TAZ-0105-A.

za relacje z Rejsu dla:

Radio Leliwa,

Echo Dnia,

Radio Kielce,

iTV Wisła,

TVP Kielce,

Teleekspres Ekstra.

patronom Honorowym Rejsu

Burmistrz Sandomierza, Wójt Gminy Zaleszany, Burmistrz Miasta i Gminy Baranów Sandomierski

partnerom organizacyjnym:

Rada Osiedla Baranów Sandomierski,

Towarzystwo Historyczne Ziemi Baranowskiej „Mały Wawel”,

OSP w Baranowie Sandomierskim,

Tarnobrzeskie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej,

Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego Tarnobrzeg,

Polski Związek Łowiecki Okręg Tarnobrzeg.

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sandomierzu,

Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej 

Szczególne podziękowania dla:
partnerów II Zawodów Wędkarskich o Puchar „Dwa Brzegi”:

Zarządu Koła nr 19 Zaleszany za użyczenie sprzętu, Zarządu Koła nr 33 Sandomierz za udział w kosztach organizacji zawodów, Komisji sędziowskiej w składzie: Stanisław Pręga-sędzia główny, Józef Zollner- sędzia-sekretarz.

fotografów:

Roberta Korgi, Alicji Stępień, Krzysztofa Pitry, Andrzeja i Joasi Łady

za zdjęcia, które długo będą przypominać Rejs Niepodległości 2019

koordynatorów wydarzeń:

kolegów:  Roberta Korgi – kierownika Zawodów Wędkarskich i Marka Bażanta – retmana III Rejsu Niepodległości,

Gościa Specjalnego:

pana Kazimierza Bąka – mistrza szkutnictwa tradycyjnego, który do Rejsu „oddelegował” sosnową dłubankę 

partnerów z Baranowa Sandomierskiego:

  1. Zbigniewa Brydniaka, armatora PK-TAZ-0105-A, witającego i żegnającego III Rejs Niepodległości w Gminie Baranów Sandomierski, P. Stanisława Smyklę – prezesa Towarzystwa Historycznego Ziemi Baranowskiej „Mały Wawel”, P. Kazimierza Ślęzaka – Przewodniczącego Zarządu Rady Osiedla, Zbyszka Kamudę (kolegę z „Napędzanych…”) i P. Annę Krempa – członków Towarzystwa „Mały Wawel” za osobiste zaangażowanie w organizację wspólnego wydarzenia oraz dla OSP Baranów Sandomierski pod dowództwem Naczelnika druha  Mariusza Nowaka za dużą pomoc w przygotowaniu i obsłudze przyjęcia dla uczestników Rejsu 

Uczestnikom Zawodów Wędkarskich, koleżankom i kolegom, braciom  flisakom – za pomoc i wsparcie w organizacji Rejsu oraz tym wszystkim, którzy w duchu, słowie i czynie przyczynili się do udanego świętowania Dnia Niepodległości A.D.2019 

09.11.2019

10.11.2019

11.11.2019

Podziel się informacją za pomocą: