O projekcie Nasza Wisła - zapomniana pamięć rzeki

Projekt realizowany jest przez grupę nieformalną "Napędzani Wisłą" działająca pod patronatem Fundacji SMK. Idea projektu wynika z potrzeby upowszechniania lokalnej historii i dziedzictwa związanego z Wisłą, wśród mieszkańców miejscowości położonej nad rzekami. Szczególnie
chcielibyśmy dotrzeć do osób młodych i lokalnych liderów/ animatorów.

Celem projektu jest promowanie patriotyzmu lokalnego w środowiskach lokalnych zlokalizowanych nad Wisłą i Sanem.

 

Działania projektowe

W ramach projektu chcielibyśmy upowszechniać wiedzę o znaczeniu żeglugi  po Wiśle i Sanie wśród społeczności na co dzień zamieszkujących nad brzegami tych rzek. Szczególnie zależy nam na docieraniu z tą wiedzą do młodzieży oraz lokalnych liderów i organizacji aktywnie działających na rzecz swoich społeczności. Aby to osiągnąć zaplanowaliśmy cykl działań obejmujących:

  1. Warsztaty dla edukatorów i partnerów "Jak ciekawie opowiadać o Wiśle/ Sanie",
  2. Realizację konkursu dla młodzieży pt. "Nasza Wisła/ San",
  3. Zajęcia edukacyjne dla laureatów konkursu w formie rejsów po Wiśle lub Sanie,
  4. Przygotowanie i wydruk broszury "Lokalne Historie z nad Wisły Sandomierskiej",
  5. Przygotowanie wystawy plenerowej prezentującej rolę i znaczenie Wisły / Sanu w historii Polski,
  6. Przygotowanie filmu edukacyjnego,
  7. Przygotowanie konferencji podsumowującej projekt.

Zapraszamy do współpracy

Chcielibyśmy bardzo serdecznie zaprosić Państwa do udziału i współpracy w realizacji projektu. Działając wspólnie i dzieląc się swoją wiedzą i pasjami możemy osiągnąć więcej i ciekawiej zaprezentować nasz region.

Jednocześnie Państwa udział da możliwość zaprezentowania np. młodzieży szersze spektrum wiedzy o Wiśle i Sanie jak i zaprezentować w przyszłej broszurze czy filmie nadrzeczne uroki Państwa miejscowości lub wypromować ważne wydarzenia związane z Wisłą lub Sanem.

Konkurs - Nasza Wisła

Zapraszamy dzieci i młodzież do wzięcia udziału w konkursie Nasza Wisła. Konkurs polega na nadesłaniu pracy artystycznej nt. Wisły i jej dopływów.

Konkurs adresowany jest do dzieci i młodzieży zamieszkującej w gminach położnych nad rzekami Wisłą i Sanem w powiecie tarnobrzeskim, sandomierskim, stalowowolskim, niżańskim i kraśnickim.

Organizator przewiduje nagrody dla autorów 50 najlepszych prac. Nagrodą będą „Zajęcia edukacyjne - Rejs po Wiśle” w terminie lipiec-wrzesień 2024.

Regulamin Konkursu Nasza Wisła

Kontakt i informacja o projekcie

tel.: 600 837 051

e-mail: flisoo@poczta.onet.pl

Projekt „Nasza Wisła – zapominana pamięć rzeki” realizowany jest w ramach programu „Patriotyzm Jutra Edycja 2024” prowadzonego przez Muzeum Historii Polski i współfinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego