Projekt realizowany w Jadachach przez Stowarzyszenie na Rzecz Ekorozwoju i Promocji Wsi Jadachy. W tamtym roku rozpoczęliśmy działania zmierzające do poprawy i zagospodarowania przestrzeni publicznej w Jadachach w ramach projektu „Zmieniając otoczenie, zmieniamy siebie”. Powstał ładny skwer zieleni z oryginalnym witaczem, zasadziliśmy klony wzdłuż chodnika.
W tym roku kontynuujemy działania w tym kierunku w ramach projektu „Nasza wieś w naszych rękach”. We wrześniu zakończyliśmy pierwszy etap realizacji projektu, którego owocem jest zmiana otoczenia dwóch przystanków autobusowych przy drodze powiatowej, obsadzenie klonami chodnika prowadzącego do szkoły, oraz zainstalowanie dwóch ławek parkowych. Oczekujący na autobus mają okazję podziwiać kompozycje iglaków i traw w ozdobnych gazonach, a zmęczeni spacerem odpocząć na ławkach w cieniu pięknych klonów. Nie udałoby się tyle zrobić, gdyby nie wspólna praca członków Stowarzyszenia, Rady Sołeckiej, Pana Radnego, Ochotniczej Straży Pożarnej, młodzieży z Zespołu Szkół w Jadachach oraz mieszkańców wolontariuszy. Wszystkim serdecznie dziękuję za pomoc i zaangażowanie. W Jadachach robi się coraz ładniej, a co ważniejsze wzrasta świadomość mieszkańców, iż wszystko jest w ich rękach i wspólnymi siłami można wiele zdziałać.
Kolejnym etapem realizacji projektu będzie wydanie publikacji „Jadachy wczoraj i dziś”, w której chcemy przedstawić historię instytucji, organizacji działających w Jadachach oraz utrwalić na pięknych fotografiach zmiany zachodzące w miejscowości. W tworzenie publikacji zaangażowana jest młodzież gimnazjalna, która w ramach warsztatów dziennikarsko – fotograficznych oraz projektu edukacyjnego zbiera i opracowuje materiały. Promocja publikacji połączona z podsumowaniem całego projektu odbędzie się w listopadzie w Zespole Szkół w Jadachach podczas uroczystej wieczornicy z okazji Święta Niepodległości.
Zadanie dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie IX – 2015” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności, Fundacji Fundusz Lokalny SMK, Gminy Nowa Dęba oraz Starostwa Powiatowego w Tarnobrzegu.
Elżbieta Głaz – koordynator projektu