Ośrodek Działaj Lokalnie Fundacji Fundusz Lokalny, jak co roku przekazał środki finansowe 3 organizacjom/grupom z terenu naszej Gminy. Na ten cel Gmina Zaleszany przekazała 10000 zł, a fundacja wsparła inicjatywy w takiej samej kwocie.
Jedna z inicjatyw „Kawiarenka pod globusem-dla każdego coś słodkiego i zdrowego” to projekt realizowany przez Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich w Skowierzynie, mający na celu integrację społeczności wiejskiej. Kawiarenka czynna była w każdą niedzielę, począwszy od 1 września do 1 grudnia 2024 roku w godzinach od 14.00 – 18.00. Członkinie Stowarzyszenia serwowały pyszną kawę i herbatę ( różne rodzaje) i ekologiczne napoje (soki). Ponadto oprócz napojów można było zjeść ciasto domowego wypieku, sodziaki, owoce, itp. A dla ciekawych zdrowego stylu życia czekały czasopisma o tematyce prozdrowotnej i ekologicznej. Kawiarenka cieszyła się dużym powodzeniem szczególnie wśród seniorów, choć nie tylko. Odwiedzały nas często całe rodziny, bo dla najmłodszych też były niespodzianki.
Druga z inicjatyw to „Artystyczna Gmina Zaleszany” to kolejna inicjatywa realizowana w ramach środków Działaj Lokalnie. Grupa nieformalna StartART pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Zaleszanach realizowała od czerwca wiele artystycznych działań. W ramach, których rękodzielniczki prezentowały swoje prace w Sandomierzu na wydarzeniu „Wianki Flisackie” czy dożynkach powiatowych. Organizowane były warsztaty decoupage dla dzieci (zakładki do książek oraz pudełeczka), konkursy plastyczne czy wystawy obrazów. Jednym z ciekawszych działań był plener malarski w pięknej jesiennej odsłonie.
Kolejna inicjatywa trwająca nadal to „Razem po zdrowie” realizowana przez Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Obojnej. Projekt polega na zorganizowaniu i przeprowadzeniu dla mieszkańców cyklicznych zajęć z aerobiku i wykładów z dietetyki, a głównym jego celem jest poprawa kondycji fizycznej mieszkańców oraz poszerzenie ich wiedzy na temat zdrowego trybu życia i odżywiania. Z zajęć korzysta ponad 40 mieszkańców wsi Obojna. Są to osoby w różnym wieku, zarówno kobiety jak i mężczyźni. Podczas pierwszych zajęć z dietetyki prowadzący przy pomocy specjalistycznego urządzenia przeprowadził szczegółową analizę budowy ciała każdego z obecnych i zanotował szczegółowe parametry a zostaną one porównane z analizą, która zostanie przeprowadzona podczas ostatnich zajęć. W ramach projektu zostały zakupione akcesoria do zajęć takie jak: ciężarki, gumy oporowe i maty do ćwiczeń. Mieszkańcy bardzo chętnie i z ogromnym zaangażowaniem uczestniczą w zajęciach a prowadząca dba o to aby zajęcia były na tyle intensywne aby każdy czuł je następnego dnia. Ćwiczenia odbywają się dwa razy w tygodniu i choć projekt będzie kończył się w grudniu to uczestnicy deklarują chęć kontynuacji zajęć. Projekt oprócz takich korzyści jak poprawa kondycji, samopoczucia wpływa również na wzajemne wsparcie uczestników, motywację a przede wszystkim integrację mieszkańców.
Gratulujemy inicjatorom pomysłów oraz życzymy kolejnych w następnym roku.
Zarząd Fundacji SMK