Dwór Kotowa Wola wczoraj, dziś „Resztówka” – Ośrodek Dziedzictwa Lokalnego

Fundacja już 3 rok odbudowuje  Dwór „Resztówka”. Mamy jeszcze 3 lata do okrągłego jubileuszu 250 lat dawnego Dworu „Krańskich”, zwanego również „Resztówką”.

CO SIĘ WYDARZYŁO

Fundacja Fundusz Lokalny SMK z dniem 30 grudnia 2019 r. stała się właścicielem i opiekunem Dworu. w 2020 r. udało się odbudować stropy nad piwnicami. Odbudowane stropy stały się „fundamentem” dla prac zrealizowanych w 2021 r. którymi było wykonanie wszystkich instalacji (kanalizacja, woda, centralne ogrzewanie, elektryka, gaz, monitoring wizyjny), przyłącza do sieci zewnętrznych: gaz, woda, energia, kanalizacja oraz robót budowlanych takich jak: wzmocnienie lub odbudowa wszystkich nadproży oraz fundamentów budynku od strony północnej. Wykonano również tynki, odnowienie ścian w piwnicach, wykonanie schodów zewnętrznych i do piwnic, utwardzenie terenu pod drogi i chodniki, wykonanie altany (w ramach gminnego projektu LOWE). Wszystkie prace zostały sfinansowane ze środków funduszy rządowych – z programu Fundusz Patriotyczny Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego)  i Uniwersytetu Ludowego Narodowego Instytutu Wolności oraz z przekazanych przez darczyńców środków finansowych oraz darowizn rzeczowych. Ponadto, rozpoczęliśmy prace związane z wykonaniem nowoczesnej, mechanicznej wentylacji (koszt ponad 130 tys. PLN), która zapewni nie tylko dokonały „klimat” w pomieszczeniach budynku ale będzie ekologicznym i ekonomicznym rozwiązaniem w zakresie przyszłych kosztów użytkowania.  To tylko główne i kluczowe działania poczynione we Dworze w 2021 r.

PODZIĘKOWANIA

Wszystkie powyższe działania są także zasługą naszych nowych jak stałych już darczyńców. W 2021 r. wsparli nas finansowo:  Marcin Flis, Andrzej  Karaś, Grzegorz Korona, Mirosław Tłomak, Grzegorz Idec, Edward Paterek, Wiesław Ordon, Dominika Stefaniak, Dobiegniew Ziemba, Magdalena Gerba, Beata Kaczmarzyk, Marian Karaś,  Daniel Tworzydło, Tadeusz Rodzeń,  Lucjan Idec,  Ireneusz Śmierzyński, Jolanta Walecka,  Monika Chałubiec, Kazimierz Nowak, Maria i Jerzy Czajka , Justyna Kuchno , Bogusław Bąk, Ireneusz Ciach, Józef Paterek, Janina Lasińska, Józef Jemioło, Nadleśnictwo Stalowa Wola. Nie o wszystkich Darczyńcach wiemy bowiem część wpłat finansowych była anonimowa.

Równie cennym dla odbudowy była praca wniesiona na rzecz Dworku  oraz przekazane w ramach akcji „Podaj cegłę” darowizny rzeczowe. Darem rzeczowym lub pracą  wsparli nas: Paweł Gardy (Ambasador Odbudowy), Sebastian Nabrzeski, Janusz Wiąckowski, Sebastian Rak,  Agnieszka Kowalska,  Grzegorz Maj, Renata Jasińska,  Marta Lipowska, Jerzy Wiącek, Ceramika Podkarpacie, Elmat Stalowa Wola, Julian Baska, Bartosz Zakrzewski oraz Magdalena Zielińska i członkowie grupy „Napędzani Wisłą, uczestnicy Zaleszańskich Klubów Seniora, Józef Dul, Damian Laskowski, Adam Robak, FUH TRANS-MET  Andrzej Idec, F.H.U Daniel Idec, Cegielnia „Jurek”Beton-Bud Sp. z o.o., Powiat Stalowowolski, Gmina Zaleszany

PLANY 2022

2022 r. na budowie zapowiada się równie intensywnie. Zaplanowaliśmy do realizacji następujące działania:

1. Scalenie gruntów wokół Dworu, tak aby Dwór „Resztówka” faktycznie stał się centrum wsi ale też miejscem wartym odwiedzenia dla gości z całego regionu. Pragniemy podziękować mieszkańcom Kotowej Woli, iż w dniu 5 marca, w czasie zebrania wiejskiego wyrazili aprobatę dla planów Fundacji, co pozwoli władzom gminy na dopełnienie formalności geodezyjnych i przekazanie Fundacji sąsiadujących z Dworem działek;
  2. Wykonanie chodników i podjazdów wokół budynku. Prace będą zakończane w maju;
  3. Wsparcie dla Gminy Zaleszany w wykonaniu drogi dojazdowej (przez posesję dworską) i wybudowanie tak potrzebnego parkingu dla odwiedzających cmentarz parafialny;
  4. Wykonanie ostatniej infrastruktury liniowej jakim jest światłowód;
  5. Wykonanie schodów wewnętrznych;
  6. Malowanie ścian na parterze i w piwnicach;
  7. Wykonanie wstępnych tynków zewnętrznych, ocieplenie ściany wschodniej i zachodniej oraz naprawa ściany szczytowej tak zwanej fajermur;
  8. Rozpoczęcie porządkowania terenów wokół dworskich wraz z nasadzeniem (na jesieni) drzew;
  9. Porządkowanie terenu wokół dawnej Osy;
  10. Umeblowanie parteru;
  11. Rozpoczęcie szkoleń w ramach Zaleszańskiego Uniwersytetu Ludowego w takich tematach jak: kurs ratownika medycznego, pilarz-drwal, sternik motorowodny, szkutnik, cieśla, ziołolecznictwo;
  12. Imprezy lokalne: podpisywanie umów z programu „Działaj Lokalnie”, gościna dla wojewódzkiego Rajdu Rowerowego po ziemi stalowowolskiej; Pożegnanie Lata Edycja 2.

To tylko główne wydarzenia. Życie zapewne przyniesie wiele innych prac.

APEL:

W tym miejscu mamy gorący apel. Na tegoroczne działania nie mamy żadnych środków z dotacji. Mamy nadzieję na skromne wsparcie ze strony samorządu Gminy Zaleszany ale to będzie „kropla w morzu potrzeb”. Bardzo prosimy o Wasz 1% oraz o datki finansowe bezpośrednio wpłacane na konto Fundacji:  79 8642 1139 2013 3934 4856 0001 z dopiskiem „Resztówka”. Fundacja, pomimo wielkiego obciążenia jakim  jest odbudowa „Resztówki” nadal realizuje inne działania wspierające małe wspólnoty czy grupy jakimi są: kluby seniora, program Stypendiów Pomostowych (7 tys. na 1 rok studiów), dotacje dla inicjatywy w ramach programu „Działaj Lokalnie (5000 tys. PLN) czy dotacje z programu Podkarpackie Inicjatywy Lokalne.

Zapraszamy nie tylko do wsparcia odbudowy Dworu „Resztówka” ale również do odwiedzenia nas w Kotowej Woli i zajrzenia to pięknego, zabytkowego Dworu.

Stanisław Baska

prezes Zarządu Fundacji FFL SMK