„Daleko, blisko – RAZEM” już jest – inicjatywa Działaj Lokalnie VIII, 2014

Rozpoczął się projekt realizowany w ramach Programu Działaj Lokalnie VIII realizowanego przez grupę nieformalną „Wisła”. Od trzech dni gościmy na terenie powiatu tarnobrzeskiego i sandomierskiego młodzież ukraińską. Projekt ma na celu zachęcenie mieszkańców, grupy nieformalne (szkoły, stowarzyszenia, parafie) do włączenia się w działania pomocy Polonii zamieszkującej miasto i powiat Czortków na Ukrainie.

Przez najbliższe dni młodzież będzie mieć okazję poznać region, odbędą się spotkania np. w szkole – gdzie lekcje o kulturze słowa; nastąpi wymiana doświadczeń pomiędzy młodzieżą ukraińską a polską podczas spotkań z Klubem Wolontariusza działającym przy Fundacji Fundusz Lokalny SMK; młodzież czeka wiele atrakcji i spotkań, dzięki którym poznamy lepiej ich i ich potrzeby. Wspólne inspiracje i razem spędzony czas przybliży i umocni rozpoczętą już współpracę przez powiat Tarnobrzeski, fundację Fundusz Lokalny SMK pomiędzy a mieszkańcami Czortkowa, szczególnie Stowarzyszeniem „PUKOT” i szkoła polską w Czorkowie.

Na dzisiaj młodzież miała już okazję zobaczyć zabytki pięknego Sandomierza, uczestniczyć w warsztatach muzycznych prowadzonych przez laureatki Festiwalu Miasto Młodych Artystów: Katarzynę Góras i Patrycję Szubstarską oraz poznać Klub Wolontariusza. Grupa uczestniczyła w warsztatach plastycznych – namalowane zostały pejzaże regionu Koprzywnicy, następnie odkryto tajemnice Klasztoru Cystersów poprzez Questing. We współpracy z grupą teatralna Metafora młodzież ukraińska poznała tajniki pracy teatralnej. Przed grupą wiele zadań i atrakcji oraz wspólne wypracowanie planu współpracy.