24 listopada Fundacja Fundusz Lokalny SMK obchodziła swoje 5 lecie istnienia. Był to dobry moment na podsumowanie licznych programów i projektów, które Fundacja zrealizowała na terenie głównie trzech powiatów: sandomierskiego, stalowowolskiego i tarnobrzeskiego. Uroczystość odbyła się w Wydrzy, w myśliwskim domku Koła Łowieckiego „Leśnik” z Tarnobrzega, który służy jako miejsce edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży.
Fundację Fundusz Lokalny SMK ustanowili w 2011 r. 12 liderów społecznych z tych trzech powiatów oraz znane z wieloletniej, aktywnej działalności Stowarzyszenie Młodzieży Katolickiej „Wolni od Uzależnień”. Podczas uroczystości zjawili się wieloletni partnerzy i przyjaciele Fundacji, którzy otrzymali pamiątkowe dyplomy z rąk prezesa Fundacji Stanisława Baski oraz wiceprezesa Roberta Bąka. Na urodzinach uczestniczyły też organizacje pozarządowe, które zostały nagrodzone w trzech kategoriach.
1. „Najlepsza kontynuacja programu DL i FIO-AAO”, Nagrody otrzymali:
- Stowarzyszenie „Przecławki Krąg”, z powiatu mieleckiego, realizator inicjatywy współfinansowanej z projektu FIO – Akademia Aktywnych Obywateli. Stowarzyszenie zrealizowało inicjatywę „Zatrzymać smaki z przeszłości tradycyjnego chleba” na terenie Gminy Przecław i województwa podkarpackiego. W trakcie działań przeprowadzono m.in. 4 warsztaty gdzie uczono się piec broziaki, bułki drożdżowe i chleb według tradycyjnych receptur stosowanych z pokolenia na pokolenie na Ziemi Przecławskiej – Prezentacja Przeclawki Krąg
- Równorzędną nagrodę (dyplom oraz 500 PLN złotych na kontynuację) otrzymało Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Lokalnej „GAJ” w Woli Baranowskiej. Nagroda nie tyle zasłużenie wypracowana ale dosłownie „wyśpiewana” bowiem Stowarzyszenie „Gaj” w 2015 r. umożliwiło grupie nieformalnej „Cztery Głosy” utworzenie amatorskiego chóru działającego na terenie Gminy Baranów Sandomierski. Po 2 lata zmagań dziś Chór „Chorus Familiaris” to nie tylko 40 aktywnych członków ale też sukcesy na konkursach wojewódzkich oraz częsty udział na imprezach i uroczystościach lokalnych.
2. Kolejna kategoria to „Najlepiej wypromowana aktywność obywatelska programu DL i FIO-AAO”, W tej kategorii laury zdobyły:
- Stowarzyszenie Inkubator Inicjatyw Passa, Przedbórz, powiat kolbuszowski, realizator inicjatywy współfinansowanej z projektu FIO – Akademia Aktywnych Obywateli za projekt „Makagigi, nakaslyk, skudlać – czy dzisiejszy nastolatek odnalazłby się w czasach naszych ojców”. Inicjatywa zakładała organizację czasu wolnego dla 25 dzieci w wieku 9-16 lat ze wsi Przedbórz, Huta Przedborska i Leszcze podczas ferii letnich. Odbyły się cykle warsztatów tematycznych prowadzone przez Koła Gospodyń Wiejskich (kuchnia tradycyjna, medycyna ludowa, gwara lokalna, zwyczaje, rękodzieło ludowe) zakończony wystawą prac wytwórczych podczas cyklicznej imprezy „Biesiada Sąsiedzka”, warsztaty plastyczne, prowadzone przez malarzy hobbystów i studentkę ASP, zakończone wykonaniem malowidła ściennego przedstawiającego materiały wystawowe oraz 5 wyjazdów rekreacyjno-turystyczno-edukacyjnych. Nagroda w kwocie 500 PLN zostanie przeznaczona na organizację zimowych zajęć dla dzieci – Prezentacja Inkubator Inicjatyw Passa
- W ramach inicjatyw dofinansowanych ze środków Ośrodka Działaj Lokalnie 1 nagrodę w kwocie 300 PLN otrzymała Ochotnicza Straż Pożarna w Zbydniowie, Zbydniów, powiat stalowowolski, za projekt „Młodzież na straży”, który ukierunkowany był na pozyskanie młodzieży w wieku 10-16 lat i utworzeniu Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. W trakcie realizacji projektu przeszkolone zostało 36 osób, które zdały egzamin oraz złożyły uroczyste ślubowanie. Kolejnymi działaniami było szkolenie praktyczne, przygotowujące młodzież do zawodów sportowo-pożarniczych, a następnie spotkania szkoleniowe oraz integracyjne. Projekt realizowany był w sołectwie Zbydniów (pow. stalowowolski) w okresie od 11 czerwca do 30 października 2016 r – Prezentacja OSP do obejrzenia
- 2 wyróżnienie oraz bon finansowy w kwocie 200 PLN otrzymała grupa działająca przy OSP w Przyszowie gm. Bojanów za realizację projektu „Spotkania Małego Księcia” czyli organizacja z dziećmi i młodzieżą przedstawienia teatralnego, warsztatów plastycznych, cyklu wycieczek i zabaw na świeżym powietrzu w czasie tegorocznych wakacji.
3. Trzecią kategorią konkursową Gali „Lokalne Inicjatywy 2016” była „Najlepszy młodzieżowy wolontariusz inicjatyw programu DL i FIO-AAO” .
Królowa była jedna – Magdalena Kosztur, studentka III roku Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych Dęblin, członkini OSP Dymitrów Mały, w której była inicjatorką Młodzieżowej i Kobiecej Drużyny Pożarniczej, członkini Stowarzyszenia Ziemi Baranowsko-Sandomierskiej, współorganizator spływu wiślanego do Warszawy i wiele innych inicjatyw (Prezentacja Magda Kosztur – wolontariusz) została „Wolontariuszem Roku”. Tegoroczna wolontariuszka, poza honorowym tytułem „Wolontariusza Roku” otrzymała stypendium w kwocie 1000 PLN na rozwój swoich pasji społecznych.
Po wręczeniu nagród i wyróżnień odbyła się nowatorska w formie, swoista licytacja, która miała na celu zbiórkę pieniędzy dla wyróżnionych w konkursie organizacji, tak aby wesprzeć ich społeczne działania. „Bitwa na głosy” wzorowana na imprezie Giving Circle przyniosła autentyczną zabawę i radość z bycia fundatorem i darczyńcą. Goście okazali się być bardzo hojni, co zaprocentowało zebraniem blisko 900 złotych.
Nad artystyczną częścią tego spotkania czuwała Emilia Lichocka z Koprzywnicy – laureatka FMMA 2016, stypendystka Fundacji, uczennica 2 klasy LO w Sandomierzu. Oczarowała ona swym śpiewem zebraną publiczność i otrzymała gromkie brawa.
Jak przystało na miejsce, w którym odbyła się Gala poczęstunek dla gości w całości składał się z dziczyzny i był ucztą dla ciała.
Życzymy kolejnych lat dla Fundacji SMK, w działaniu i współpracy z tak aktywnymi organizacjami jak do tej pory. 100 lat!