Wiosenne porządki na Wiśle i Sanie z Ministrem Środowiska Henrykiem Kowalczykiem

W minioną sobotę – 21 kwietnia 2018 r. – Fundacja Fundusz Lokalny SMK po raz kolejny była organizatorem akcji sprzątania wideł Wisły i Sanu. Inicjatywa ta weszła na stałe w kalendarz działań Fundacji, gdyż po raz trzeci wolontariusze podjęli się działań na rzecz poprawy stanu czystości tych dwóch rzek.

Akcja „Wiosenne porządki na Wiśle i Sanie” to wspólne działanie Fundacji i partnerów w regionie wideł Wisły i Sanu na rzecz poprawy czystości tych rzek. Zaangażowało się w nią blisko 200 wolontariuszy oraz 25 jednostek pływających. Posprzątano brzegi na odcinku od Osieka do Zawichostu na rzece Wiśle oraz na Sanie – od progu wodnego w Stalowej Woli aż do jego ujścia. Sprzątano zarówno z łodzi jak i z brzegów rzek. Zebrano blisko 500 worków śmieci, które zostaną odebrane i zutylizowane przez miejskie oraz gminne zakłady komunalne.

Inicjatywa stanowi element działalności Fundacji w ramach Programu „Napędzani Wisłą” rozpoczętego w 2017 roku a ukierunkowanego na rozwój aktywności społecznej, obywatelskiej i rekreacyjnej na Wiśle i Sanie.  Przedmiotem Fundacji i jej partnerów są nie tylko działania na rzecz utrzymywania czystości w/w rzek lecz także organizacja wypraw warszawskich połączone z obchodami upamiętnienia rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, które odbywają się Wisłą na odcinku Baranów Sandomierski–Warszawa oraz organizacją listopadowego Rejsu Niepodległości Sandomierz – Baranów Sandomierski-Sandomierz.

Warto nadmienić, że zaproszenie do udziału w akcji przyjął sam Minister Środowiska – Henryk Kowalczyk. Jego obecność na sprzątanym odcinku Wisły w okolicach Baranowa Sandomierskiego oraz słowa uznania dla wolontariuszy i organizatorów były przysłowiowym „pokrzepieniem serc”. Ministrowi towarzyszyli: Poseł na Sejm Rzeczypospolitej – Rafał Weber oraz Prezydent Miasta Stalowa Wola – Lucjusz Nadbereżny oraz Wicestarosta Tarnobrzeski Pan Krzysztof Pitra i Zastępca Burmistrza Baranowa Sandomierskiego, Pan Marek Barszcz – Zastępca. Zaproszeni goście mieli okazję wziąć udział w krótkim spływie Wisłą  tradycyjną łodzią wiślaną, tzw. „pychówką”.

Sprzątamy z szacunku do przyrody oraz z uwagi na czystość Wisły i Sanu, ponieważ rozumiemy to tak, jakby zwyczajnie posprzątać swe własne podwórko. Wielu z nas spędza tutaj swój cały wolny czas. Pływamy po tych rzekach z pasji i dla odpoczynku. Nagłaśniamy nasze działania po to, by inni dostrzegli potrzebę dbałości o poprawę stanu czystości nad naszymi wodami. Obecność Pana Ministra Środowiska Henryka Kowalczyka, Pana Posła Rafała Webera oraz Prezydenta Stalowej Woli – Lucjusza Nadbereżnego, to nic innego jak podkreślenie znaczenia, ważności i słuszności naszych podejmowanych działań – mówił koordynator akcji  –  Robert Bąk.

Partnerstwo wiślane „Napędzani Wisłą” skupia środowiska wodniackie regionu. Powstało w ramach projektu „Pod wspólną banderą” współfinansowanego z programu „Lokalne Partnerstwa Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności. Jego szeregi rozrastają się. Warto wymienić członków partnerstwa oraz złożyć serdeczne podziękowania za zaangażowanie: jednostkom Ochotniczej Straży Pożarnej ze Stalowej Woli,  Rzeczycy Okrągłej, Zaleszan, Kotowej Woli, Gorzyc, Wrzaw, Orlisk, Zawierzbia, Suchorzowa i Siedleszczan, członkom Polskiego Związku Wędkarskiego zrzeszonych w Kołach: nr 19 w Zaleszanach, nr 33, nr 1 oraz „Radar” w Sandomierzu, nr 52 w Osieku, nr 42 w Sobowie, nr 43 w Dwikozach, Zarządowi Okręgowemu PZW w Tarnobrzegu, Szkółce Wędkarskiej z Zaleszan, przedsiębiorcy Grzegorzowi Koronie wraz z synem, „Gościńcowi Koćmierzów”, sołtysowi Zawisełcza wraz z OSP Zawierzbie oraz Uczniowskiemu Klubowi Sportowemu w Siedleszczanach. Dodatkowo organizatorzy dziękują za okazane wsparcie w postaci zapewnienia odbioru zebranych śmieci. gminom i miastom tj.: Stalowa Wola, Radomyśl nad Sanem, Zaleszany, Gorzyce, Sandomierz oraz Baranów Sandomierski.