TAŃCZĄ PANOWIE, TAŃCZĄ PANIE…

Taniec łączył pokolenia w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Ślęzakach  gdzie od września do grudnia  2015 roku realizowany był  projekt  polegający na zorganizowaniu  kursu tańca  dla społeczności lokalnej w różnym wieku.

Brali w nim udział gimnazjaliści, osoby w średnim wieku, a nawet dziadkowie  z miejscowości: Ślęzaki, Dąbrowica, Kaczaki, Marki, Skopanie, Knapy, Wola Baranowska. Mimo różnicy wieku uczestnicy tańca byli młodzi duchem i doskonale się integrowali, chociaż niektórych dzieliło całe pokolenie. Wszyscy czuli się wspaniale przy dźwiękach muzyki, wytrwale ćwicząc dwa razy w tygodniu pod czujnym okiem instruk torki, Pani Bożeny Pandury, która skutecznie motywowała każdego do osiągania sukcesu. W programie kursu były tańce standardowe, latynoamerykańskie i integracyjne.

Zwieńczeniem wysiłków tancerzy był andrzejkowy pokaz tańca, w trakcie którego wszyscy mogli zaprezentować umiejętności zdobyte w trakcie warsztatów. Publiczność mogła podziwiać walca wiedeńskiego, walca angielskiego i cha – chę. Na zakończenie imprezy wykonano taniec belgijski, wspaniale integrujący uczestników, organizatorów i gości. Każdy wie, że ruch przy muzyce oddziałuje na biologiczną sferę człowieka: układ krążenia, oddechowy, dokrewny, nerwowy, mięśniowy i kostno – stawowy. Wszyscy zatem z uśmiechem na ustach zmagali się z figurami, aż w końcu poczuli terapeutyczną moc tańca. Nie brakowało również odżywczych potraw dla wzmocnienia ciał, dietetycznych kanapek i warzywnych koreczków.  Oczywiście długo jeszcze tańczono tego wieczoru. Pojawiła się również salsa i inne tańce dyskotekowe. coolturalni2

Chociaż zajęcia zaplanowane w projekcie już się skończyły, uczestnicy kursu marzą o tym, aby dalej można było wspólnie szlifować wyuczone tańce i poznawać nowe. Chcą nadal spędzać czas w miłym towarzystwie, a także zadbać o swoją sylwetkę i zdrowie.

Wszystko to było możliwe dzięki „Coolturalnym” czyli  grupie  ludzi w różnym wieku o różnych możliwościach, zdolnościach i zainteresowaniach, których wspólną pasją  i celem jest praca na rzecz społeczności, w której żyją i pracują. Coolturalni są pasjonatami tańca, muzyki i teatru.  Ich projekt „Taniec łączy pokolenia”  został wybrany w konkursie grantowym „Działaj lokalnie 2015”  i  zrealizowany ze środków  Fundacji Fundusz Lokalny SMK oraz Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności przy pomocy wolontariuszy grupy Coolturalni w składzie: Krzysztof Sałek, Jacek Hynowski, Aneta Wilk, Małgorzata Artyszuk, Beata Szewc, Anna Piątkowska, Elżbieta Karpińska, Halina Górnicz, Agata Stawiarska.