Miejsko-Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Koprzywnicy – Piknik Cysterski ,,W cieniu cysterskiej jabłoni”

Piknik Cysterski, który odbył się 24 czerwca 2012 w pocysterskim zespole klasztorno-kościelnym w Koprzywnicy, pozwolił zapoznać się jego uczestnikom z dziedzictwem pozostawionym przez ojców cystersów. Można było zwiedzić zabytkowe miejsca i zakamarki klasztoru, nawet te mniej dostępne (jak wieża kościelna, piwnica pocysterska, kapitularz, podziemia kościoła, karcer). Aby przyciągnąć większą liczbę turystów do Koprzywnicy w tym również młodych ludzi po raz pierwszy opracowana została ciekawa gra terenowa – Quest „Pora ruszać na poszukiwania! – „Cysterski skarb”. Do jej powstania zaangażowała się grupa wolontariuszy – młodzieży gimnazjalnej działającej przy DK. Pod okiem instruktora instytucji kultury stworzono mini przewodnik turystyczny – Quest i wydrukowano go w MGOKiS.

Program tegorocznego pikniku został tak zaplanowany aby wyeksponować wszystkie atrakcyjne miejsca zespołu pocysterskiego. To w nich zorganizowano poniższe wydarzenia:

Piknikowe biesiadowanie:

• Pokaz tańca dworskiego- Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej,
  • Program muzyczny szkół: (S.P. w Koprzywnicy,  Z.S.O w Koprzywnicy),
  • Biesiadowanie z zespołem Powiślanie (wicie wianków i puszczanie ich nad zalewem koprzywnickim),
  • Koncert  zespołu „Cztery Kroki”,
  • Wspólna modlitwa – Apel Jasnogórski,
  • Rodzinne puszczanie lampionów w niebo,

Kapitularz

• Seans filmowy: „Nowa Opowieść o Sadach Przyklasztornych”
  • Prezentacje i konkursy oraz podróże do przeszłości ze Szlakiem Jagiellońskim

Przyklasztorne tereny zielone

• Prezentacja ginących zawodów: przędzenie, wyplatanie, tkanie, wicie, wicie wianków kwietno-ziołowych,
  • Warsztaty malarskie dla dzieci i dorosłych,
  • Rozgrywki szachowe,
  • Strzelanie z łuku do celu i inne konkurencje sportowe,
  • Kawiarenka klasztorna „Z cysterskimi przysmakami”,
  • Stoisko reklamowo-promocyjne z punktem informacji,
  • Konkurs kulinarny „Złote Jadło”,

Teren wokół kościoła

• Indywidualne zwiedzanie wystaw: kompozycji kwiatowych, relacji fotograficznej z wizyty Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, prac malarskich „W Cieniu Cysterskiej Jabłoni”

Ponadto w wyznaczonych godzinach zwiedzania z przewodnikiem całego obiektu oraz wejścia na wieżę kościelno-widokową oraz do podziemi kościoła parafialnego. Na zakończenie Pikniku wspólne ognisko, śpiew przy gitarze, rodzinne puszczanie w niebo palących się lampionów, puszczanie wianków nad zalewem koprzywnickim.

Podczas pikniku młodzież działająca przy DK wraz z opiekunem przygotowała atrakcyjną – nową formę zwiedzania Pocysterskiego Zespołu Klasztorno Kościelnego. Młodzi ludzie w formie wierszowanej gry terenowej zwanej ,,Questing – Pora ruszać na poszukiwania” zawarli poszczególne elementy kompleksu znajdujące się na zewnątrz kościoła.. Opracowany Quest podczas Pikniku Cysterskiego służył jego uczestnikom jako swoisty przewodnik po pocysterskim zabytku.

Społeczność lokalna gminy Koprzywnica oraz turyści odwiedzający naszą ,,Małą Ojczyznę” poszukują  wciąż czegoś nowego, co mogło by zwiększyć atrakcyjność zwiedzania klasztoru.  My wyszliśmy naprzeciw ich oczekiwaniom i w sposób innowacyjny, a zarazem bardzo przystępny pokazaliśmy nasze cysterskie bogactwo. Przygotowany program ,,Pikniku Cysterskiego 2012″ pozwolił zapoznać się jego uczestnikom z dziedzictwem pozostawionym przez ojców cystersów.

Ten dzień był wyjątkową okazją do tego aby zaglądnąć do ogólnodostępnych zabytkowych miejsc i zakamarków i na nowo je podziwiać. W tym dniu była też okazja do tego aby zwiedzić miejsca, które są rzadko ujmowane w schematycznym programie zwiedzania: wieża kościelna, piwnica pocysterska, kapitularz, podziemia kościoła, karcer, itp. Przekaz bogatej historii tego obiektu odbywa się tradycyjnie z udziałem przewodnika.

Podczas pikniku nasi goście mogli także: przenieść się w podróż do przeszłości, obejrzeć filmy tematyczne, podziwiać wianki kwietno-ziołowe, obrazy inspirowane miejscem, posmakować dawnej kuchni cysterskiej, podziwiać warsztat ginących zawodów: tkactwo, koronkarstwo, wikliniarstwo i bibułkarstwo, posłuchać muzyki średniowiecznej i podziwiać tańce dworskie.

Wspólne biesiadowanie pozwoliło zintegrować lokalną społeczność z różnych grup wiekowych (dzieci, młodzież, dorośli), uczestniczyć w warsztatach żywej tradycji, pokazać dorobek artystyczny lokalnych twórców i lokalne tradycje, aktywnie uczestniczyć w sportowych zmaganiach a na koniec dnia skupić się na modlitwie i rodzinnym puszczaniu lampionów do nieba.

Szacuje się, że w ciągu całego dnia imprezy uczestniczyło w niej ok. 800 osób. Liczba uczestników imprezy została ustalona m.in.:

• na podstawie wydanych egzemplarzy Questu – gry terenowej,
  • wydanych porcji jadła regionalnego,
  • ewidencji wejść na wieżę kościelną i do podziemi,
  • ewidencji zmagań sportowych,
  • ewidencji uczestników różnych warsztatów tematycznych.