Karate Kyokushinkaj Dojo Hanshi w Klimontowie

„Dojo jest miejscem, gdzie buduje się męstwo, a wyższe uczucia ludzkie budzą się w ekstazie ciężkiej pracy. Jest to tajemnicze miejsce, gdzie umysł ludzki szlifuje się w pocie czoła”

Masutatsu Oyama

Od 9 marca 2012 roku LKS Klimontowianka  we współpracy z Urzędem Gminy w Klimontowie realizuje projekt polegający na organizacji zajęć karate dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Projekt ma na celu przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym.

Początkowa liczba chętnych przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Było niemal 200 osób ćwiczących w 3 grupach wiekowych. Zajęcia prowadzone są przez Zbigniewa Mazura pochodzącego z gminy Klimontów który,  posiada czarny pas, 2 Dan (2 stopień wtajemniczenia mistrzowskiego).  Był uczniem ponad 7 lat w Angielskim  Dojo w Gravesend i Sevenoaks.

Zajęcia odbywały się początkowo w 3 grupach wiekowych: 1 grupa – od 5 do 11 lat, 2 grupa – od 12 do 16 lat, 3 grupa – od 16 do 99 lat

Karate – rozwinięte przeszło tysiąc lat temu, jako forma walki bez użycia broni, ale z zastosowaniem naturalnych dla człowieka środków walki, jak pięści, kolana, stopy i głowa, Oprócz wzmocnienia ciała i poprawienia szybkości, siły  i koordynacji, karate zwiększa czujność i samoświadomość. Uczy także zaufania – nie zarozumiałości czy zuchwałości – ale głębokiego zaufania we własne siły, we własne zdolności do postępowania w otaczającym nas świecie. Klimontowski odział Szkoły karate należy do Międzynarodowa Federacja Karate IFK.

Na zaproszenie władz Gminy, Zarządu LKS Klimontowianki oraz Senpaj Zbigniewa Mazura  przybyli do nas zagraniczni goście z Anglii oraz goście z Przemyśla .

Shihan Raymond Bond 5 Dan (5 stopień wtajemniczenia mistrzowskiego), Glówny Sędzia Międzynarodowej Federacji Karate w Formule Clicker, Międzynarodowy Egzaminator z uprawnieniami egzaminacyjnymi do 3 stopnia wtajemniczenia mistrzowskiego 3 Dan włącznie. Główny Instruktor Guru Nanak Dojo w Gravesend, Hrabstwo Kent. Wielokrotny reprezentant  Anglii i Wielkiej Brytani w formule walki bezkontaktowej Clicker.

Sensej Jan Wac z Przemyśla,  3 Dan, egzaminator.

Sempai Bal Singh 2 Dan (2 stopień wtajemniczenia mistrzowskiego), Drugi Instruktor, Asystent w Guru Nanak Dojo w Gravesend, Hrabstwo Kent. Wielokrotny reprezentant Anglii w formule walki bezkontaktowe Clicker. Inspektor Policji w Hrabstwie Kent od 23 lat w czynnej służbie. Ostatnio odznaczony przez Premiera Wielkiej Brytanii, Davida Camerona za wyniki jakie osiągnął ze swoim zespołem w stłumieniu zamieszek w Londynie w 2011 roku.

Sempai Iqbal Singh 2 Dan (2 stopień wtajemniczenia mistrzowskiego), Instruktor w  Heatrow Dojo pod Londynem. Wielokrotny reprezentant Anglii w formule walki bezkontaktowe Clicker.

Sempai John Fox 2 Dan (2 stopień wtajemniczenia mistrzowskiego), wielokrotny reprezentant Anglii w formule walki bezkontaktowe Clicker.

Martynas Ribokas 3 Kyu (3 stopień wtajemniczenia uczniowskiego) aktualny Drużynowy Mistrz Wielkiej Brytani w formule walki bezkontaktowej Clicker.

Gobin Singh 3 Kyu (3 stopień wtajemniczenia uczniowskiego) aktualny Drużynowy Mistrz Wielkiej Brytanii w formule walki bezkontaktowej Clicker. Uczy się w szkole średniej.

Wszystkie czarne pasy trenują Karate Kyokushinkai ponad 30 lat, natomiast zielone pasy ponad 5 lat. Dzięki wsparciu władz Gminy można było zaprosić zagranicznych gości.

Tuż przeddzień Dnia Dziecka wszystkie grupy miały trening na płycie boiska w Klimontowie, niemal 150 osób uczestniczyło w treningu przygotowującym do egzaminu  na  10 kyu – pas czerwony.

Do egzaminu przystąpiło 80 osób, w czasach gdy brak autorytetów zasady Karate, a co za tym idzie  styl życia zgodnie z zasadami karate znalazł wielu zwolenników.

Dzień dziecka okazał się dniem szczególnym dla dużej grupy dzieci, młodzieży i dorosłych.

To wielki dzień dla młodych samuraji oraz dla ich rodzin, otwiera się nowa karta w sportowym życiu Klimontowa. Wspieranie przez Wójta sekcji karate Hanshi zaoferowało społeczeństwu formę  nauki, zabawy i wypoczynku. Taka forma spędzania czasu cieszy się dużą popularnością, służą integracji środowisk, promuje region, jednocześnie odciągając dzieci i młodzież od zjawisk patologicznych.

Dzięki udostępnienie sal oraz kompleksów sportowych zajęcia odbywały się w Hali gimnastycznej Gimnazjum, w Sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych jak i w plenerze na płycie  stadionu.

W ramach współpracy Stowarzyszenia z samorządem odbyło się 5 różnych pokazów umiejętności sekcji karate. Adepci wystąpili podczas charytatywnej imprezy wspierającej działalność Stowarzyszenia mającego prowadzić szkołę w Ossolinie. Druga z imprez podczas której karatecy zaprezentowali pokaz umiejętności to była  charytatywna zbiórką pieniędzy na wyjazd biednych dzieci na wakacje pod nazwą  „Podaruj Dzieciom Wakacje”. Ponadto wystąpili podczas obchodów 60 lecia Klubu LKS Klimontowianka. Ostatni z pokazów odbył się podczas bardzo dużej 3 dniowej imprezy lokalnej Jarmark na Świętego Jacka. Wszystkie występy wzbudzały duże zainteresowanie widzów. Dzięki współpracy i pomocy z Gminy osoby chętne pojechały na zawody Kokoro Cup w Warszawie. W ramach projektu został zakupiony podstawowy sprzęt treningowy.

We wrześniu odbyło się uroczyste powołanie Kadry Sekcji Hanshi Kyokushinkaj Dojo przez Wójta Gminy Klimontów. W uroczystości brał również udział prezes LKS Klimontowianki, radni, oraz rodziny trenujących.

Obecnie trwają przygotowania do I Międzynarodowego Seminarium Knockdown które odbędzie się w listopadzie. Wszystkie przedsięwzięcia możliwe były do realizacji dzięki doskonałej współpracy Zarządu LKS Klimontowianki z Władzami Gminy.