Jesteśmy po Lubelskiej Konferencji Równać Szanse – poczytajcie i zobaczcie jak było

opublikowano w: Aktualności | 0

14 czerwca w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie odbyła się czwarta Wojewódzka Konferencja Programu “Równać Szanse”. W czasie spotkania zaproszeni goście dyskutowali o możliwościach rozwoju młodzieży z małych miejscowości oraz o wyzwaniach stojących przed organizacjami i instytucjami działającymi na rzecz młodzieży.

Podczas konferencji Artur Łęga, Kierownik Programu z PFDiM zaprezentował jego założenia. Uczestnicy konferencji, wśród których byli zarówno realizatorzy projektów RS, jak i osoby, które jeszcze nie miały do czynienia z programem, mogli też poznać przystępne i ciekawe sposoby pozyskiwania wiedzy na temat potrzeb młodzieży, które przedstawił Łukasz Ostrowski z Pracowni Badań i Innowacji Społecznych “Stocznia”. “Badając potrzeby lokalnej społeczności nie musimy ograniczać się do tradycyjnych ankiet, a zdobywanie wiedzy o tym, co siedzi w głowach naszych sąsiadów może być świetną zabawą, tak dla nich, jak i dla nas” – mówił.

W czasie sesji warsztatowych, od przedstawicieli zarówno PFDiM i partnera regionalnego, jak i liderów lokalnych organizacji realizujących Program, uczestnicy mogli nauczyć się, jak przygotować dobry wniosek i na czym polega metodologia “Równać Szanse”. Dla młodzieży organizatorzy przygotowali specjalne warsztaty, między innymi o wykorzystywaniu nowych technologii w projektach społecznych oraz o tym, czego można się nauczyć realizując projekt społeczny w małej miejscowości.

Konferencja zakończyła się panelem dyskusyjnym, w którym udział wzięli Artur Łęga, Katarzyna Krzywicka, dyrektor Gminnego Ośrodka kultury w Jabłonnej, Łukasz Szczepańczyk, prezes Stowarzyszenia Inkubator Kreatywności Społecznej ze Stoczka Łukowskiego oraz Jacek Wnuk, prezes lubelskiego Centrum Wolontariatu. “Młody człowiek w dużym mieście codziennie spotyka setki ludzi, z którymi wchodzi w różne interakcje, jest członkiem różnych grup i może w tych grupach pełnić różne role. Trenuje swoje umiejętności społeczne znacznie częściej niż jego rówieśnik z małej miejscowości, który spotyka się ciągle z tymi samymi ludźmi i jest członkiem praktycznie jednej grupy – tej samej w szkole i po szkole. Chodzi o to, by dać młodym szansę trenować te kompetencje częściej, w nowych układach, pozwolić im wychodzić z utartych schematów zachowań” – mówił Artur Łęga. W panelu podkreślano ważną rolę dorosłych w tym procesie, w tym tych pracujących w instytucjach publicznych i organizacjach. “Program Równać Szanse jest jednym z nielicznych programów dotacyjnych, w których ważne jest nie samo stworzenie produktu, ale wszystko to, czego młodzi nauczą się, także na błędach, które popełniają w czasie jego tworzenia.” – mówiła Katarzyna Krzywicka. Panel  poprowadziła Agnieszka Krawiec, dziennikarka Polskiego Radia Lublin.

W czasie konferencji w formie “Giełdy Inspiracji” zostało zaprezentowanych 8 projektów z województwa lubelskiego, które w ostatnim roku zostały dofinansowane z programu „Równać Szanse”:

  • “Moda to nasza wielka przygoda”, Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Mircze im. Wincentego Rulikowskiego, Mircze (RKG 2016)
  • „Bajkoteka na kółkach”, Gminny Ośrodek Kultury, Susiec (RKG 2017)
  • „Od Drewniaka do Kozaka, czyli jak zostać Królem Życia!”, Stowarzyszenie „Nasza Gmina”, Susiec (OKG 2016)
  • „poCZYTALNIA”, Fundacja Międzynarodowej Integracji Gospodarczej i Kulturalno-Turystycznej, Stare Kobiałki (OKG 2017)
  • „Bełżyckie osobliwości historii”, Stowarzyszenie Razem dla Bełżyc, Bełżyce (OKG 2017)
  • “Z seniorami za pan brat”, Gminna Biblioteka Publiczna w Adamowie, Adamów (RKG 2017)
  • “Zachować od zapomnienia. Gmina Wólka – wczoraj i dziś”, Gminna Biblioteka Publiczna w Wólce, Jakubowice Murowane (RKG 2017)
  • “Inkubator kreatywności”, Gminna Biblioteka Publiczna im. Bronisława Pietraka, Garbów (RKG 2016).

Specjalnym gościem Konferencji był Dyrektor Programowy PAFW, pan Radosław Jasiński. Honorowy patronat nad konferencją objęli: Marszałek Województwa Lubelskiego, Wojewoda Lubelski oraz Kuratorium Oświaty w Lublinie.

Podziel się informacją za pomocą: