Inicjatywy PIL 2020 wystartowały!!!

Dokładnie 8 maja 2020 r. zespół Operatorów w składzie: Fundacja Fundusz Lokalny SMK, Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej”, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Trygon – Rozwój i Innowacja” oraz Fundacja Przestrzeń Lokalna ogłosił listę dofinansowanych inicjatyw. W bieżącej edycji konkursu przewidziane zostały dwie ścieżki realizacji inicjatyw:

• I „Wydarzenie”
  • II „Plan Rozwoju Organizacji”

skierowana tylko do młodych organizacji.

Po środki sięgnęło ponad 150 organizacji i grup nieformalnych łącznie, jednak dofinansowanie udało

się otrzymać 56 inicjatywom (22 w ramach PRO i 34 Wydarzeń). Budżet tegorocznej edycji to 200 000

złotych.

RELACJA Z REALIZACJI INICJATYW

„Gmina Żyraków pachnąca ziołami”

W środę 8 lipca Koło Gospodyń Wiejskich w Woli Żyrakowskiej rozpoczęło realizację projektu. Pierwsze spotkanie poświęcone było zakładaniu zielników, każdy z uczestników otrzymał zakupione w tym celu zioła i skrzynki. Za kilka tygodni posadzone zioła będą wykorzystywane na warsztatach kulinarnych.

„Hortiterapia i nie tylko – zbawienny wpływ kwiatów na zdrowie seniora”

Członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Baranowie Sandomierskim w dniu 24 czerwca 2020r. uczestniczyli w wykładzie i warsztatach z zakresu florystyki. Szkolenie dla seniorów poprowadziła wykwalifikowana florystyka pani Ewa Czernecka, która przybliżyła zagadnienia z zakresu pielęgnacji i uprawy kwiatów i roślin ozdobnych Pokazała jak tworzyć dekoracje z kwiatów ciętych, doniczkowych, suchych. Seniorzy wykorzystując piękne kwiaty z przydomowych ogródków samodzielnie ułożyli bardzo ciekawe i niepowtarzalne kompozycje kwiatowe. Poznali tajniki tworzenia kompozycji kwiatowych, które w przyszłości pozwolą na zmiany w wystroju mieszkań i domów.

,,Zostań bohaterem z krwi i kości” – letnia edycja zbiórki krwi w Zbydniowie.

Po raz czwarty Mieszkańcy Zbydniowa wraz z Wójtem Gminy Zaleszany zorganizowali zbiórkę krwi, która odbyła się 20 czerwca w Publicznej Szkole Podstawowej im. Rodziny  Horodyńskich w Zbydniowie.  W wydarzeniu wzięło udział 103 osoby. 59 z nich zadeklarowało chęć oddania krwi. Ostatecznie mogło to zrobić 49 osób, co dało rekordowe (spośród czterech edycji zbiórek krwi w Zbydniowie) 22,05 litra tego bezcennego daru życia. Do tej pory w zbydniowskich akcjach udało się już zebrać ponad 77 litrów krwi. Oprócz możliwości oddania krwi uczestnicy wydarzenia mogli również złożyć oświadczenia woli. W nadziei ratowania życia innym zgodę na pobranie po śmierci swoich tkanek i narządów do przeszczepienia wyraziło 68 osób. Wydarzeniu, już po raz drugi, towarzyszyła zbiórka darów dla Podopiecznych Domu Dziecka w Tarnobrzegu. Zebrano ponad 120 kg różnego rodzaju artykułów spożywczych, chemii  gospodarczej i osobistej. Przekazane dary już zostały dostarczone Wychowankom  tarnobrzeskiej placówki.