Gratka dla organizacji pozarządowych i liderów społecznych. 1 Milion złotych na realizację pomysłów.

Tylko do 30 lipca można składać wnioski na dotacje dla organizacji pozarządowych oraz grup nieformalnych z terenu województwa podkarpackiego. Kwota o jaką można wnioskować to 5 000 zł, a dotację mogą otrzymać zarówno młode organizacje pozarządowe, jak i grupy nieformalne.

12 lipca w Starostwie Powiatowym w Nisku na konferencji prasowej oficjalnie otwarto  kolejną edycję projektu „Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2018:2019”. Cztery organizacje: Fundacja Fundusz  Lokalny SMK, LGD Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej”, LGD „Trygon – Rozwój i Innowacja” oraz Fundacji  Przestrzeń Lokalna dofinansują kolejnych 150 inicjatyw społecznych.

Dzięki uzyskaniu dotacji w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich finansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego, w kwocie prawie 1 mln zł na tzw. regranting, ogłoszony został nabór wniosków na realizację pomysłów w ramach Podkarpackich Inicjatyw Lokalnych 2018:2019. To już kolejna edycja PIL. Poprzednie cieszyły się sporym zainteresowaniem, a wiele organizacji i grup nieformalnych zrealizowało z sukcesem swoje pomysły.

Projekt nie opiera się jedynie na partnerstwie trzeciego sektora. Deklaracja wsparcia finansowego dla jego realizacji wyrazili starostowie: Powiatu Niżańskiego – Robert Bednarz oraz Powiatu Stalowowolskiego – Janusz Zarzeczny. Partnerzy otrzymali też wsparcie i słowa uznania dla podjętej inicjatywy od Posła na Sejm RP – Rafała Webera, który wspiera podjęte działania i pomaga w pozyskaniu lokalnych środków na wkład własny – niezbędny dla pełnej realizacji projektu. Tegorocznym patronem medialnym jest Radio VIA.

Jak zapowiadają operatorzy, w najbliższych dniach odbędą się we wszystkich powiatach naszego województwa spotkania informacyjne, podczas których będzie można dowiedzieć się na jakie działania można pozyskać pieniądze oraz jakie są wymogi konkursowe.

Tegoroczny projekt jest kontynuacją projektu zainicjowanego w 2014 r. Dzięki działaniom partnerów już ponad 2 miliny złotych przeznaczano na 440 inicjatyw społecznych z terenu województwa podkarpackiego  – to rezultat niezwykłego projektu i partnerstwa organizacji pozarządowych i lokalnych samorządów.

Ze szczegółami można zapoznać się na stronie http://www.podkarpackie-inicjatywy-lokalne.pl/ . Tam też znajduje się dokumentacja konkursowa, broszura informacyjna o przykładowych inicjatywach zrealizowanych w 2017 r oraz kontakt do koordynatorów, którzy udzielają wyjaśnień w sprawie projektu.