Gala Stypendialna 2015

29 grudzień 2015 data pamiętna dla Fundacji i mamy nadzieję dla Was – zaproszonych gości. 4. Gala Stypendialna przeszła do historii. 12 Stypendystów Programu Stypendiów Pomostowych, 3 Stypendystów Programu Agrafka Agory oraz 3 Stypendystów Festiwalu Miasto Młodych Artystów otrzymało pamiątkowe dyplomy i gromkie brawa za swoje osiągnięcia naukowe, artystyczne oraz społeczne.

Gala Stypendialna wpisała się już w stałą działalność Fundacji. Wspólne podsumowanie sukcesów i osiągnięć Stypendystów jest dobrą okazją do świętowania, a data Gali która zwykle przypada pod koniec roku jest dobrą okazją do podsumowania aktywności Fundacji oraz wyznaczenia nowych celów na kolejny rok. W programie wydarzenia nie zabrakło podziękowań, miłych słów, gratulacji jak i występów artystycznych. A wisienką na torcie były wystąpienia młodzieży gimnazjalnej podczas debat oksfordzkich.

Debaty oksfordzkie zostały przeprowadzone w ramach programu Młodzi gniewni dla nas pewni Fundacji SMK w gimnazjach gminy Zaleszany tj. Gimnazjum w Zbydniowie, Zaleszanach oraz Turbi. Podczas Gali odbyły się debaty pomiędzy czteroosobowymi zespołami na współczesne tematy. Tegorocznie postawionymi tezami były:

1. Jednolity strój szkolny jest potrzebny.

2. Internet to Twój wróg.

3. Bez telefonu komórkowego nie da się żyć.

Młodzież nie miała łatwego zadania. Jedna z drużyn broniła postawionej tezy (propozycja), a druga (opozycja) starała się ją obalić. Wystąpienia były oceniane przez lożę ekspertów w której zasiadały Panie: Dorota Jasińska – metodyk z Mazowieckiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Ewelina Gul – pracownik Starostwa Powiatowego w Stalowej Woli odpowiedzialna za współprace z organizacjami społecznymi i mediami,  Barbara Domin, radna Rady Gminy Zaleszany (przewodnicząca Komisji). Po skończonych rozgrywkach wyłoniono drużynę zwycięską A.D. 2015, która została drużyna z PG Zbydniów w składzie: Patrycja Szewc, Dominika Ludwik, Aleksandra Galek, Paweł Fietko, zaś najlepszym mówcą debat został  Błażej Mokrzak – uczeń Gimnazjum w Zaleszanach. To było dobre rozpoczęcie Gali, które pobudziło publiczności i skłoniło do refleksji nad życiem z gadżetami. Po zakończonych debatach zaprosiliśmy na scenę naszych gości specjalnych czyli naszych Stypendystów. Krótkie przedstawienie co, za co, i dla kogo a następnie wręczenie pamiątkowych dyplomów przez przedstawicieli grup sponsorskich oraz Prezes Fundacji Pana Stanisława Baskę. Podziękowań i gratulacji nie było końca, ponieważ Wójt Gminy Zaleszany Pan Paweł Gardy osobiście podziękował jako lider zaleszańskiej grupy sponsorskiej osobom wspierającym fundusz stypendialny Fundacji, wręczając pamiątkowe podziękowania. Część podziękowań i gratulacji powoli dobiegał końca. Finałowym akcentem były koncerty muzyczne dedykowane stypendystom i fundatorom stypendiów. Na scenę wkroczyła młodzież: Angelika Stelmach z Turbi, młodzież działająca pod patronatem świetlicy wiejskiej w Skowierzynie, która prowadzi Pani Elżbieta Myszka. Po dawce kolęd i świątecznych kolęd, na zakończenie części artystycznej wystąpiła Sara Trubiłowicz – Stypendystka – laureatka 3. edycji Festiwalu Miasto Młodych Artystów.

Podczas tegorocznej Gali gościliśmy specjalnego gościa Pana Jarosława Jasińskiego Dyrektora Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Dziękujemy za przybycie i ciepłe słowa. Dziękujemy również za przybycie przedstawicielom grup sponsorskich z gmin: Nowa Dęba – Panu Wiesławowi Ordonowi, Baranów Sandomierski – Panu Jackowi Hynowskiemu, Zaleszany – Panu Pawłowi Gardy, Klimontów – Pani Sylwii Nowak-Czerwińskiej, Koprzywnica – Pani Dorota Kruszec-Nowińska, Dwikozy – Pani Teresie Latańskiej. Było nam bardzo miło gościć Państwa oraz osoby zaprzyjaźnione z Fundacją. Dziękujemy bardzo Panu Piotrowi Sparze, dyrektorowi GOK Zaleszany za świetne poprowadzenie Gali, Państwu Smaliszom za przygotowanie przysmaków regionalnych, które stały się kulinarną atrakcją finału Gali, pracownikom Urzędu Gminy Zaleszany, w tym Panu Sebastianowi Nabrzeskiemu za pomoc w organizacji Gali oraz Samorządowi Gminy Zaleszany za pomoc merytoryczna i współfinansowanie tegorocznej imprezy.

Tegoroczna Gala  przeszła do historii czekamy na kolejną, zachęcamy do śledzenia strony internetowej Fundacji bo – „są pasje są stypendia”!

Zdjęcia autorstwa Pana Wojciecha Paterek – dziękujemy