Gala Lokalne Inicjatywy 2012

W minioną sobotę, 2 marca, w Zespole Zamkowo-Parkowym w Baranowie Sandomierskim odbyła się I Gala „Lokalne Inicjatywy 2013” zorganizowana przez Fundację Fundusz Lokalny SMK oraz Burmistrza Miasta i Gminy Baranów Sandomierski.

Podczas Gali podsumowano m.in. ubiegłoroczną, siódmą edycję Programu „Działaj Lokalnie”, w której uczestniczyło 13 organizacji dofinansowanych przez Ośrodek Działaj Lokalnie Zbydniów. W wystąpieniu adresowanym do beneficjentów Programu, Burmistrz MiG Baranów Sandomierski Pan Jacek Hynowski podkreślił znaczenie lokalnych inicjatyw dla małych społeczności oraz podziękował realizatorom projektów za pracę i pomysłowość.

Każdy z beneficjentów uhonorowany został pamiątkowym certyfikatem uczestnictwa. W podziękowaniu za współpracę, Zarząd Fundacji wręczył również certyfikaty uczestnictwa swoim samorządowym partnerom, gminie: Baranów Sandomierski, Nowa Dęba, Pysznica i Zaleszany oraz organizacjom współpracującymi z beneficjentami podczas realizacji Programu.

Miłym akcentem domykającym podsumowania było również przekazanie przez Burmistrza Jacka Hynowskiego podziękowania dla członków Młodzieżowej Rady Miejskiej Baranowa Sandomierskiego, która z sukcesem włączyła się w realizację programu „Działaj Lokalnie” na terenie gminy Baranów Sandomierski.

Punktem kulminacyjnym imprezy było ogłoszenie wyników I edycji fundacyjnego Konkursu „Inicjatywa. Innowacja. Integracja”, w którym udział wzięło aż 15 lokalnych organizacji pozarządowych i grup nieformalnych z terenu działania Fundacji. Główna nagroda – 1000 PLN na kontynuowanie inicjatywy powędrowała do Stowarzyszenia Sandomierski Szlak Jabłkowy za inicjatywę „Gospodarstwa winiarskie na Sandomierskim Szlaku Jabłkowym”.

Drugie i trzecie miejsca ex aequo, nagrodzone bonami 250 PLN, zajęły kolejno Młodzieżowa Grupa Działania z Samborca, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Koprzywnicy, Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Tarnobrzegu – Koło nr 33 w Sandomierzu oraz Świetlica Środowiskowa w Dzierdziówce gm. Zaleszany.

Gala była jednak nie tylko podsumowaniem działań Fundacji FFL SMK oraz ODL Zbydniów, ale także uroczystym otwarciem następnej, ósmej już edycji Programu Działaj Lokalnie. Prezes Zarządu FFL SMK Stanisław Baska zachęcał laureatów, beneficjentów, przedstawicieli gmin i innych gości, obecnych na sali, do działania na rzecz dobra wspólnego oraz rozwoju lokalnej społeczności.

Rangę uroczystości podniosła obecność Dyrektora Programowego Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności (realizatora Programu „Działaj Lokalnie”) – Pana Radosława Jasińskiego, który krótko nawiązał do historii powstania tej organizacji oraz podkreślił jej aktualną rolę w wyznaczaniu nowych obszarów aktywności oraz Prezesa Zarządu Stowarzyszenia Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce (operatora Programu „Działaj Lokalnie”) –  Pana Pawła Łukasiaka,który z kolei nawiązał do roli zaufania jako kluczowego składnika kapitału społecznego.

W czasie Gali odczytano również list Posła Na Sejm RP Pana Mirosława Pluty, byłego burmistrza MiG Baranów Sandomierski, w którym odniósł się do znaczenia lokalnych inicjatyw dla rozwoju samorządności.

Imprezę uświetnił swoim występem również znany nowodębski artysta Sebastian JESIOŁ Jesiołowski – jeden z ubiegłorocznych beneficjentów Programu Działaj Lokalnie oraz Dagmara Czechura – wokalistka, która swoim głosem i wielkim talentem olśniła zgromadzonych gości.

W słowach zamykających część oficjalną, Prezes Fundacji FFL SMK podkreślił, że Gala „Lokalne inicjatywy 2013”, będąca rocznym podsumowaniem drugiego kluczowego programu fundacyjnego, jest też podziękowaniem dla wszystkich blisko 30 osób i instytucji wspierających na co dzień Fundację w realizacji jej zadań statutowych. Po części oficjalnej, wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany przez kuchnię zamkową. Kameralny klimat Zamku oraz wykwintne jedzenie sprzyjały rozmowom w kuluarach, gdzie uczestnicy mieli okazję nie tylko lepiej się poznać, lecz także rozpocząć dyskusję na temat nowych pomysłów w aspekcie Programu Działaj Lokalnie VIII.

Patronat medialny nad Galą objął Tygodnik Nadwiślański oraz Radio Leliwa.