Gala Działaj Lokalnie – Nowe idee, praktyczne rozwiązania, Warszawa

Przychodzi syn do ojca jako pierwszemu powiedzieć o tym, że się żeni. Z wielką radością syn dzieli się informacją. Ojciec każe synowi klękać i przepraszać. Ten, z synowskim posłuszeństwem,  nie wiedząc za co, klęka i przeprasza ojca. Na co ojciec rzecze: „przepraszasz bez powodu, jesteś gotowy, możesz się żenić”.

W tak właśnie w przyjemnej atmosferze okraszonym humorem spędziliśmy dwa dni w Warszawie świętując wspólne sukcesy. Pierwszego dnia odbyła się Gala Rozstrzygnięcia Konkursu o Tytuł Społecznika Roku 2016 oraz Podsumowanie IX Edycji Programu Działaj Lokalnie. Drugi dzień był pełen szkoleń i wspólnych inspiracji.

Gala miała miejsce 16 lutego 2017 roku w Warszawie w Teatrze Kamienica. Gospodarze czyli Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności zaplanowali szereg niespodzianek oraz emocji. Spotkanie rozpoczęło się ogłoszeniem wyników w konkursie Społecznik Roku 2016 organizowane we współpracy z Newsweek Polska.

Nagrodę otrzymała Ewa Błaszczyk założycielka i Prezes Fundacji Ewy Błaszczyk „AKOGO?” , Urszula Machcińska i „Latające Babcie” ze Stowarzyszenia kobiety.lodz.pl, koordynatorka projektu „Latające Babcie”. Przyznano również dwa wyróżnienia dla Krystyny Starczewskiej Prezes Krajowego Forum Oświaty Niepublicznej oraz Mariny Hulia poetka, pisarka i działaczka społeczna zajmująca się dziećmi wykluczonymi.

Kolejną częścią Gali było podsumowanie IX edycji Programu Działaj Lokalnie. Nagrodzeni zostali laureaci  konkursu „Opowiedz…” w latach 2015 i 2016. Wręczono Certyfikaty Najwyższych Standardów Ośrodkom Działaj Lokalnie oraz nagrody dla najefektywniejszych Ośrodków Działaj Lokalnie. Nagród i nagrodzonych było dużo z czego się cieszymy i gratulujemy zasłużonym. Wśród 6 nagrodzonych ośrodków nasz Ośrodek Działaj Lokalnie został nagrodzony kwotą 5 tyś. za dobrą praktykę zorganizowania Gali Lokalne Inicjatywy 2016. Nagroda „finansowa” cieszy, ale dostrzeżenie naszej „dobrej praktyki” – bezcenne, zwłaszcza, iż była to Gala również z okazji 5-tych urodzin Fundacji.

Gdy cześć oficjalna dobiegła końca nadeszła chwila przerwy i rozmów w kuluarach, a następnie czas na spektakl teatralny  – Pawła Burczyka z monodramatem „4 tony podłogi”. Po konkretnej dawce endorfiny, uśmiechnięci i zadowoleni zakończyliśmy dzień pierwszy – Gala dobiegła końca.

Drugi dzień spędziliśmy pod hasłem „Nowe idee, praktyczne rozwiązania”. Pierwszym poruszonym tematem był „Design Thinking” przedstawionym przez Waldemara Wiśniewskiego z organizacji SHOPA.

Przedstawiona została metoda według której pracuje organizacja przy wymyślaniu nowych innowacyjnych rozwiązań, rozwiązywania problemów oraz dostosowywania wymagań jakie stawia nam społeczeństwo czyli odbiorcy naszych działań. Jak radzić sobie z najodpowiedniejszym dobraniem rozwiązań do potrzeb społeczeństwa.

Następnie mogliśmy się przekonać na własnej skórze jaką moc ma empatia i jak ważne jest to żeby być empatycznym i żeby się empatii po prostu uczyć, a tego tym razem uczył nas Jacek Jakubowski. Od empatii do sportu przeniósł nas Andrzej Person który przedstawił nam możliwości jakie daje sport i że warto inwestować w sport lokalny.

To dopiero półmetek informacji jakie zostały nam przekazane. Już po obiedzie kolejne dwa ostatnie spotkania. Jedno odbyło się z Maliną Wieczorek, która przedstawiła nam jaka jest moc przekazu oraz komunikacji na podstawie kampanii społecznych. Dodatkowo usłyszeliśmy kilka cennych wskazówek jak opanować stres przed kamerą oraz jak najlepiej się ustawić aby wyglądać dobrze w telewizji.

Ostatnim spotkaniem było spotkanie z prezesem Fundacji ISKIERKA z Jolantą Czernicką, która opowiadała na przykładzie własnego  doświadczenia jak rozpocząć współpracę z biznesem. Mieliśmy możliwość wysłuchania, porozmawiania oraz dopytania. Duża dawka informacji, integracji oraz inspiracji.

Zmęczeni, ale z naładowanymi bateriami i nowymi spostrzeżeniami. Warto się spotykać i czerpać wiedzę od innych. Konfrontować z własną i dostosowywać i przetwarzać jak najlepiej realizując własne potrzeby i pomysły.

Dziękujemy za taką możliwość. Za stworzenie platformy wymiany doświadczeń, pomysłów i wizytówek. Gratulujemy profesjonalnego przygotowania spotkania i życzymy sobie i innym zobaczenia się już na kolejnej Gali!