Festiwal Miasto Młodych Artystów 2013 za nami

opublikowano w: Aktualności | 0

W sobotę, 22 czerwca 2013 r., na terenieStarego Miasta w Sandomierzumiał miejsce pierwszyFestiwal Miasto Młodych Artystów. W finałach konkursów artystycznych wzięło udział kilkudziesięciu młodych twórców, ale jury mogło nagrodzić tylko kilkoro spośród nich.

Oto laureaci 6 scen:

Scena muzyczna – ex aequo Patrycja Szubstarska i Klaudia Konat

Scena taneczna –Zespół taneczny „Prologos”

Scena teatralna –Grupa teatralna „Metafora”

Scena plastyczna – Ewa Dybek

Scena literacka –Błażej Pałkus

Scena fotograficzna –Patrycja Szubstarska

Nagrodę publiczności w konkursie SMS-owym otrzymałMarcin Przybyś. Wybór trzech laureatów super nagrody –  3 stypendiów artystycznych nastąpi w terminie do 29 lipca br.

Dzień był bardzo upalny i pełen wrażeń. Wydarzenia festiwalowe działy się od samego rana do później nocy. Wszystko zaczęło się od „Śniadania na trawie” dla wolontariuszy u sandomierskich Dominikanów a zaraz po nim przeszło 70 wolontariuszy wyruszyło na wędrówkę po mieście, by zachęcać kogo tylko napotkali, do udziału w cyklu spotkań pt. „Łyk sztuki na śniadanie” oraz w grze miejskiej „Labirynt kultury”. Kameralne spotkania ze sztuką i pasją biegły równolegle w różnych punktach Starówki, np. w Klubie Lapidarium można było wziąć udział w niezwykle ciekawym wykładzie i pokazie dawnych technik fotografii a w Ratuszu można było wysłuchać wykładu o historii sandomierskich szachów z XIII w. W samo południe rozpoczęła się natomiast gra miejska, która pozwoliła uczestnikom zagłębić się w historię miasta i poznać mało znane miejsca czy detale sandomierskich zabytków.

Na Zamku od samego rana miały miejsce warsztaty dziennikarskie prowadzone dla gimnazjalistów i licealistów przez dziennikarzy z Tygodnika Nadwiślańskiego oraz wolontariuszki. Zaraz po nich odbył się półfinał i finał Debat Oksfordzkich, w których brały udział drużyny gimnazjalistów z Radomyśla nad Sanem i Zbydniowa (gm. Zaleszany), z Nowej Dęby, ze Skopania (gm. Baranów Sandomierski) oraz z Samborca. Najlepsza w walce na argumenty okazała się drużyna z Nowej Dęby. W loży ekspertów zasiedli m.in. Artur Łęga, kierownik Programu „Równać Szanse” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności, pracownik Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży,Tadeusz Studziński, rektor Wyższej Szkoły Humanistyczno – Przyrodniczej w Sandomierzu, Agnieszka Rzepka, przedsiębiorca, kierownik Regionalnego Ośrodka EFS w Przemyślu, Wojciech Dumin, Dyrektor Sandomierskiego Centrum Kultury, Witold Stefaniak, członek zarządu Fundacji FFL SMK, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Sandomierskiego. Debaty swoją obecnością zaszczycili: Jacek Hynowski, burmistrz Baranowa Sandomierskiego, Wiesław Ordon, burmistrz Miasta Nowa Dęba, Zygmunt Żołądź, zastępca burmistrza Nowej Dęby, Krzysztof Pitra, starosta powiatu tarnobrzeskiego, Teresa Huńka, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Tarnobrzegu,Lucyna Goc, dyrektor Gimnazjum Publicznego Nr 2 w Zbydniowie, koordynator powiatowy debat na powiat stalowowolski  i wielu innych znamienitych gości.

W tym samym czasie na terenie Starego Miasta młodzi plastycy uczestniczyli w plenerze malarskim, pisarze w odczycie literackim a pasjonaci fotografii łapali w kadr ulotne festiwalowe chwile. Przeglądy: muzyczny, taneczny i teatralny przeplatały się nawzajem, tworząc bardzo ciekawą mozaikę młodzieżowych pasji.

Dużym zainteresowaniem publiczności cieszyły się występy taneczne, zwłaszcza bardzo efektowny pokaz tańca mażoretkowego Zespołu „Diament” z Chmielowa. Dziewczęta wystąpiły dodatkowo dla zgromadzonej na Zamku publiczności i przeprowadziły korowód z wiankami nad Wisłę. Niezwykłe wrażenie zrobił także pokaz tańca z ogniem – fire show – przygotowany przez grupę młodzieży z Krężnicy Jarej i z Samborca.

Wieczorne występy „Wschodzących Gwiazd” – Sebastiana „Jesioła” Jesiołowskiego oraz Dagmary Czechury i Zespołu SPAM zgromadziły nieliczną, ale wierną publiczność a artyści zaprezentowali się wspaniale, świetnie nawiązując kontakt z publicznością. Ogromne wrażenie zrobił na zgromadzonych na dziedzińcu gościach, występ zespołu Larz Reller Band. Publiczność bawiła się wyśmienicie przy dźwiękach melodyjnego, ukraińskiego rock’n’rolla.

Intensywny festiwalowy dzień zakończył ok. godz. 2 w nocy pokaz krótkich filmów i prezentacji, mówiących o  pasjach młodzieży, ukazujących ważne dla nich osoby, miejsca, idee oraz festiwal. W „Oknach aktywności” – innowacyjnym pomyśle Fundacji na wykorzystanie przestrzeni publicznej – zaprezentowano 9 prezentacji i filmów młodzieżowych.

Organizatorzy gorąco dziękują wszystkim osobom, organizacjom, instytucjom, które w jakikolwiek sposób pomogły w realizacji tego wydarzenia. W zaledwie 100 dni narodził się dość duży i ciekawy przegląd artystyczny połączony z przeglądem aktywności społeczno-obywatelskiej młodzieży z naszego regionu.

Festiwal  Miasto Młodych Artystów powstał w rezultacie porozumienia 50 instytucji i organizacji, którego pomysłodawcą, inicjatorem i koordynatorem jest Fundacja Fundusz Lokalny SMK. 

Podziel się informacją za pomocą: