#DobryInternet ma sens! Wystartowała VIII edycja konkursu grantowego „Odkryj e-wolontariat”

Masz pomysł na stronę WWW, aplikację, kampanię społeczną lub inny projekt, dzięki któremu Internauci będą mogli przyczynić się do zmieniania świata na lepsze? Zgłoś go do konkursu „Odkryj e-wolontariat” i twórz #DobryInternet! Do wygrania udział w programie edukacyjnym, wsparcie mentorów i granty w wysokości 10 000 zł.

Fundacja Dobra Sieć wraz z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności już po raz ósmy zapraszają do udziału w konkursie „Odkryj e-wolontariat”, którego celem jest wspieranie najciekawszych pomysłów na projekty społeczne oparte na współpracy z e-wolontariuszami. Na laureatów konkursu czeka udział
w programie edukacyjnym, wsparcie mentorów oraz granty w wysokości 10 000 złotych na wdrożenie projektów e-wolontariackich. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 5 czerwca 2015 r.

W Internecie kryje się ogromny potencjał! – mówi Marzena Kacprowicz, koordynatorka konkursu. –Statystycznie spędzamy online już ok. 5 godzin dziennie. Pracujemy, robimy zakupy, oglądamy filmy, komunikujemy się z innymi. Co ważne jednak – coraz częściej korzystamy z Internetu świadomie, zastanawiając się, jak wykorzystać jego możliwości do realizacji celów – nie tylko własnych, ale także do pomagania innym. #DobryInternet ma sens! Co roku udowadniają nam to laureaci konkursu „Odkryj e-wolontariat”.

Twórz #DobryInternet!

Jeśli masz pomysł na projekt społeczny, w który zaangażowani będą e-wolontariusze, zgłoś go do konkursu „Odkryj e-wolontariat”! Konkurs wspiera i nagradza projekty społeczne, które:

• Prowadzone są głównie w Internecie.
  • Ich celem jest rozwiązanie problemu społecznego lub budowanie dobra wspólnego.
  • Są działalnością non-profit lub non-for-profit.
  • W ich prowadzenie i rozwijanie zaangażowani są internauci i społeczności internetowe, działający na zasadach e-wolontariatu (dobrowolnie, bez oczekiwania wynagrodzenia i za pośrednictwem Internetu).

Nagrodami w konkursie są:

• Udział w programie edukacyjnym, obejmującym m.in. dwudniowe warsztaty stacjonarne
    i kurs e-learningowy, podczas którego profesjonaliści z zakresu e-wolontariatu, nowych technologii, bezpieczeństwa w Internecie i biznesu pomogą uczestnikom dopracować pomysły na projekty e-wolontariackie.
  • Wsparcie ekspertów na etapie tworzenia i wdrażania projektu.
  • Granty w wysokości 10 000 zł na wdrożenie projektu dla najciekawszych pomysłów.
  • Sieciowanie – kontakt ze społecznością organizatorów projektów e-wolontariackich z całej Polski.

Czym jest e-wolontariat?

E-wolontariat to wolontariat wykonywany za pośrednictwem Internetu. Co do zasady nie różni się od wolontariatu tradycyjnego – e-wolontariusze kierują się tą samą motywacją, co wolontariusze tradycyjni: chcą pomagać innym, dzielić się wiedzą i zmieniać świat na lepsze. Jedyną różnicą jest sposób wykonywania zadań – e-wolontariusze pomagają przez Internet. Często jest to działalność inicjowana przez organizację pozarządową, ale zdarza się również, że internauci zaczynają działać oddolnie, samodzielnie organizując się w odpowiedzi na zaobserwowany problem lub potrzebę. Gdyby nie e-wolontariusze, w sieci prawdopodobnie nie byłoby otwartej encyklopedii Wikipedii, oprogramowania open source, czy aplikacji takich jak Be My Eyes, pomagających osobom niepełnosprawnym.

Zgłoś swój pomysł!

Aby wziąć udział w konkursie, wypełnij formularz online dostępny na stronie http://konkurs.e-wolontariat.pl/ do 5 czerwca 2016 r.

Szczegółowe informacje, wniosek poglądowy oraz regulamin konkursu dostępne na stronie http://konkurs.e-wolontariat.pl/

ULOTKA do pobrania

Marzena Kacprowicz

Fundacja Dobra Sieć